Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wróciły kontrole na granicach. "Ruch odbywa się płynnie"

Czwartek jest pierwszym dniem, w którym w związku ze zbliżającym się szczytem klimatycznym ONZ COP 2018 granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Tymczasowe kontrole nie spowodowały utrudnień na granicach - podkreśla Straż Graniczna.

Granica Polski
Granica Polski
strazgraniczna.pl

Kontrole, które potrwają do 16 grudnia, będą prowadzone zarówno na przejściach lądowych, powietrznych i morskich. Patrole straży granicznej będą w tym celu wykorzystywać specjalistyczny sprzęt, m.in. mobilne terminale i tzw. schengenbusy, które umożliwiają przeprowadzenie kontroli poza przejściami granicznymi.

Kontrola prowadzona jest w sposób wyrywkowy. To oznacza, że nie jest prowadzona jednocześnie we wszystkich punktach i przez 24 godziny na dobę. Co ważne – kontroli granicznej poddawane są jedynie osoby wjeżdżające do Polski

- zaznacza ppor. SG Agnieszka Golias.

Golias podkreśliła w czwartek, że kontrole przeprowadzane są w taki sposób, by uniemożliwić tworzenie się korków. "Ruch się odbywa, my typujemy samochody do kontroli, a te samochody zjeżdżają na bok w wyznaczone miejsce" - tłumaczyła. Jak dodała, ruch odbywa się płynnie.

Straż Graniczna podkreśla, że tymczasowe przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu do stanu sprzed wejścia Polski do strefy Schengen. - Granicę można jednak przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a takich miejsc na granicy lądowej jest w sumie 264. Na granicy z Czechami – 142, ze Słowacją – 62, z Niemcami – 48, z Litwą – 12 - informuje SG.

Za przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym grozi mandat w wysokości 500 zł.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbywać się będzie od 3 do 14 grudnia tego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i pobliskiej hali widowiskowo-sportowej Spodek. Wcześniej - już od 26 listopada będzie odbywać się szereg tzw. posiedzeń przedsesyjnych.

W wydarzeniu weźmie udział ok. 40 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu. Polska będzie gospodarzem Konferencji Klimatycznej po raz trzeci. Poprzednio takie konferencje odbyły się w Poznaniu (2008 r.) oraz w Warszawie (2013 r.).

Jak przypominało wcześniej MSWiA - w lutym 2018 roku weszła w życie specustawa, która określa "zadania organów administracji publicznej i służb oraz sposób ich współpracy podczas Konferencji COP24". Według tych przepisów MSWiA odpowiada za koordynację działań służb zaangażowanych w organizację Konferencji COP24 w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#cop24 #kontrole #straż graniczna

redakcja