Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, eksperci Ordo Iuris zaprezentowali założenia projektu ustawy, której celem jest zagwarantowanie wolności słowa w sieciach społecznościowych. Zdaniem inicjatorów całego przedsięwzięcia, ma to być odpowiedź na zjawisko kasowania lub ograniczania dostępu od publikowanych na portalach społecznościowych treści. Wskazują oni, że tego typu praktyki następują „w oparciu o kryteria ideologiczne i polityczne”. Instytut Ordo Iuris rozpoczął także zbieranie podpisów pod petycją do Premiera RP i Ministra Cyfryzacji o przyjęcie projektu.
Prawnicy Ordo Iuris podkreślają, że nieustannie otrzymują sygnały o niezgodnych z polskim prawem działaniach operatorów największych portali społecznościowych. Autorzy projektu wskazują, że dotychczasowe zgłoszenia pokazują jak silnym zjawiskiem w mediach społecznościowych jest usuwanie materiałów ze względu na ideologiczne kryteria, odwołując się jednocześnie do nieprecyzyjnych postanowień ustanowionych przez nie regulaminów oraz łamiąc przepisy prawa polskiego i unijnego.
„Tematami i profilami „zabronionymi” w mediach społecznościowych okazały się historia Armii Krajowej i Żołnierzy Wyklętych (zablokowane profile), czy organizacja rekolekcyjnych wydarzeń – Strefa Chwały Festiwal. Kasowane były też m.in. zdjęcia popularnych piłkarzy w koszulkach ze znakiem „Polski Walczącej”, którzy w 71. Rocznicę Powstania Warszawskiego upamiętnili to wydarzenie oraz profile znanych publicystów m.in. Rafała Ziemkiewicza. Kasowano także profile dotyczące historii II wojny światowej w fotografiach czy dziejów husarii. Legendarny fotograf „Solidarności” Chris Niedenthal także stał się ofiarą takiej polityki w mediach społecznościowych i jego zdjęcia z Marszu Niepodległości w 2017 roku, które zamieścił w treści „posta” zostały zablokowane” - informują prawnicy Ordo Iuris.
Jak się dowiedzieliśmy, mając na uwadze licznie zgłaszane do prawników Ordo Iuris praktyki blokowania profili i stron użytkowników mediów społecznościowych, Instytut przedstawił założenia do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z gwarancjami wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji w sieciach społecznościowych.
„Projekt ma zagwarantować, by działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej serwisy społecznościowe przestrzegały polskiego prawa i odpowiadały za jego naruszenia przed polskimi sądami. W ten sposób użytkownikom zostanie zapewniona realna możliwości odwołania się od arbitralnych i ideologicznie motywowanych decyzji administratorów portali” - podkreślają autorzy dokumentu.
(ZAŁOŻENIA DO PROJEKTU USTAWY DO POBRANIA TUTAJ)
Do najważniejszych założeń projektu nowelizacji należy:
1. Wprowadzenie w sieciach społecznościowych zasady „co nie jest zabronione, to jest dozwolone” poprzez określenie zamkniętego katalogu przypadków, w których może dochodzić do kasowania treści.
2. Zakaz ograniczania zasięgu treści m.in. ze względu na kryteria polityczne i ideowe.
3. Ustanowienie ścieżki odwoławczej od decyzji o usunięciu treści, nakładającej na portal obowiązek rozpatrzenia odwołania w konkretnym terminie.
4. Wprowadzenie ustawowych gwarancji stosowania w sporach z sieciami społecznościowymi polskiego prawa oraz jurysdykcji polskich sądów.
WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE TUTAJ