Opozycja mówi o tolerancji, a tymczasem... Dziennikarzom TVP3 i Radia Szczecin na chwilę przed rozpoczęciem wiecu Platformy Obywatelskiej "Meet Up" odmówiono akredytacji, przez co nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu. „PO może łamać konstytucyjną zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, która to obejmuje nie tylko wolność wyrażania swoich poglądów ale także pozyskiwania i rozpowszechniania informacji” – uważa dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
W sobotę Donald Tusk przyjechał do Szczecina, gdzie spotkał się z młodymi. Przemówienie odbyło się w auli Akademii Morskiej i dotyczyło... Tego co zawsze - narzekania na partię rządzącą, prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz obiecanek odnośnie rewolucji w kraju, którą przeprowadzi, gdy tylko jego ugrupowanie dojdzie do władzy. O szczegółach "programu" wystąpienia pisaliśmy nieco wcześniej:
Podczas spotkania zabrakło jednak dziennikarzy TVP3 Szczecin i Radia Szczecin. Dlaczego? Dobre pytanie. Jak się okazuje, pierwotnie akredytacje zostały przyznane, natomiast na kilkanaście minut przed rozpoczęciem spotkania Patryk Jaskulski z biura prasowego PO poinformował o zmianie decyzji.
– Mają państwo możliwość podejrzenia tego, co się dzieje na sali, poprzez nasze media społecznościowe. Niestety, nie została państwu przyznana akredytacja
– przekazał Jaskulski.
Na spotkanie z Donaldem Tuskiem w Szczecinie nie wpuszczono dziennikarzy @radio_szczecin. Bał się trudnych pytań? Tak wyglądają #WolneMedia w wizji Platformy Obywatelskiej.
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) July 9, 2022
To jest tylko namiastka ich totalitarnej wizji dziennikarstwa - albo śpiewasz Tuskowi "sto lat" albo won! pic.twitter.com/k7w4beOrGx
Protest w tej sprawie złożyło Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Jego treść brzmi następująco:
„CMWP SDP protestuje przeciwko naruszaniu zasady wolności słowa demokratycznego państwa przez Platformę Obywatelską w Szczecinie poprzez odmowę udzielenia akredytacji dziennikarskich redakcjom Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w Szczecinie na spotkaniu z liderem Platformy Obywatelskiej, Donaldem Tuskiem, jakie miało miejsce 9 lipca b.r. w auli Akademii Morskiej w Szczecinie. Dzień wcześniej redakcje, zarówno Polskiego Radia Szczecin, jak i TVP 3 Szczecin, otrzymały zaproszenie od biura prasowego PO na to wydarzenie. Pół godziny przed spotkaniem Patryk Jaskulski z biura prasowego PO poinformował dziennikarzy w/w mediów, że nie zostaną wpuszczeni na spotkanie z liderem PO, co też się stało.
W kontekście tej odmowy szczególnie wymowne jest to, iż w przeszłości publikacje w/w redakcji publicznych wielokrotnie ujawniały różnego rodzaju nieprawidłowości związane z działaniami lokalnych działaczy PO w Szczecinie. Brak zgody na uczestnictwo tych mediów, zarówno lokalnego oddziału Polskiego Radia, jak i Telewizji Polskiej, w publicznych spotkaniach działaczy Platformy Obywatelskiej można więc potraktować jako szykanę wobec tych mediów, która oznacza niechęć tej partii politycznej do transparentnej i jawnej działalności.
CMWP SDP podkreśla, iż w ten sposób PO może łamać konstytucyjną zasadę wolności słowa demokratycznego państwa, która to obejmuje nie tylko wolność wyrażania swoich poglądów ale także pozyskiwania (i rozpowszechniania) informacji. Zarówno na gruncie prawa krajowego jak i międzynarodowego wolność słowa i prasy stanowią podstawowe swobody i wartości, do których ochrony obowiązane są zarówno instytucje państwowe oraz inne organizacje działające w przestrzeni publicznej. Opisana praktyka wykluczania niektórych dziennikarzy z dostępu do informacji budzi więc zdecydowany sprzeciw, nie sposób bowiem przyjąć, by opisane wyżej działania PO w Szczecinie miały się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa.”