Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila; to moment, w którym skruszały mury niewoli okalające Polskę - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który uczcił 38-lecie Porozumienia Jastrzębskiego. Strajk 1980 r. był zrywem narodowym - podkreślił.
Porozumienie Jastrzębskie, które zawarto 3 września 1980 r. weszło w skład Porozumień Sierpniowych i doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
- Sierpień 1980 roku to wielka historyczna chwila. To moment, w którym skruszały pęta, mury niewoli, które okalały Polskę i wiele innych krajów. To, co później się stało - stan wojenny - nie było już w stanie powstrzymać tej wielkiej sztafety wolności - powiedział szef rządu w Jastrzębiu-Zdroju.
- Ludzie Sierpnia, ludzie tamtych czasów, byli żołnierzami tej sztafety wolności - podkreślił, dziękując osobom strajkującym w 1980 r.
- Strajk z tamtych lat, z roku 1980, był naszym narodowym zrywem, narodowym powstaniem, był kolejnym wielkim świadectwem odwagi - dodał.
Premier podziękował też górnikom i hutnikom z Górnego Śląska za ich trud.
- Wierzę w to, że przyszłość Polski musi polegać na tym również, żeby wykorzystać te zasoby: wasz trud, wasze doświadczenie i waszą pracę - mówił Morawiecki.
Zaapelował też o ideały Solidarności oraz odrzucenie egoizmu narodowego i egoizmów indywidualnych.
- Sukces naszego państwa i narodu i nasz sukces indywidualny zależy też od tego, czy będziemy potrafili ze sobą współpracować. I tak jak wtedy, 38 lat temu, (...) byliśmy gotowi wybaczyć i bardziej widzieliśmy w tych naszych przeciwnikach, wtedy z PZPR-u, zbłąkanych bliźnich niż wrogów, tak samo i dziś musimy uczyć się ze sobą rozmawiać - podkreślił szef rządu.
- Bo tylko tak zbudujemy Polskę, która będzie rzeczywiście zasobna, bogata, dumna, szczęśliwa i również górnicza - dodał.
Wizyta premiera w województwie śląskim wiąże się z obchodami 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a także 30. rocznicy górniczych strajków w 1988 r. W poniedziałek Mateusz Morawiecki wziął również udział w uroczystości posadzenia w Jastrzębiu-Zdroju "Dębu Wolności" - jednego ze stu dębów poświęconych przez papieża Franciszka z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.