- Wszystkie zadania na rzecz niepełnosprawnych, które są zapisane w Funduszu Solidarnościowym, będą realizowane – zapewniał w Senacie wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. Opozycja zgłosiła poprawkę gwarantującą, że danina solidarnościowa będzie przeznaczana jedynie na niepełnosprawnych.
Na posiedzeniu plenarnym Senatu odbyła się dziś debata nad ustawą umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego.
Podczas debaty wiceminister Szwed po raz kolejny zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia realizacji programów finansowanych ze SFWON.
- Wszystkie zadania, które w tym Funduszu są zapisane, będą realizowane. Środki na te cele są zapewnione
– podkreślił. Wskazał, że w tym roku z Funduszu finansowane są m.in. programy dotyczące usług opiekuńczych, opieki wytchnieniowej, centr opiekuńczo-mieszkalnych i asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
Opozycja oceniała jednak, że ustawa w obecnym brzmieniu nie gwarantuje, że środki na niepełnosprawnych nie będą ograniczone. Senator Marek Borowski (Koalicja Obywatelska) wspólnie z senatorem Janem Filipem Libickim (PSL) zgłosili poprawkę, która gwarantuje, że środki z daniny solidarnościowej od najbogatszych będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz osób z niepełnosprawnością (pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.).
- A zatem jeżeli rząd do Funduszu Solidarnościowego wrzuci jakieś inne pieniądze, to już trudno, i jeżeli te pieniądze gdzieś chce pożyczać, to proszę bardzo, ale w żadnym razie nie będzie mógł sięgnąć po te pieniądze, które mają być przeznaczone dla niepełnosprawnych
- powiedział senator Borowski.
Dodał, że klub Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu nad całością ustawy wstrzyma się od głosu, dając wyraz temu, że nie podoba mu się "ani tryb przeprowadzania tej ustawy, ani omijanie reguły wydatkowej".
Senator Ryszard Majer (PiS) zwracał uwagę, że osoby starsze, które są na emeryturze, często nie zabiegają o orzeczenie o niepełnosprawności, uważając, że nie jest im ono potrzebne.
- A są niepełnosprawne. I mówienie, Szanowni Państwo, o tym, że alokacja środków, dzięki której nastąpi m.in. wypłata trzynastej emerytury, nie będzie służyła osobom niepełnosprawnym, nie jest do końca prawdą
- podkreślił.
Wiceminister Szwed - odnosząc się do zarzutów o łamanie reguły wydatkowej - przytoczył pismo z Ministerstwa Finansów, w którym podkreślono, że "wydatki z Funduszu od początku jego istnienia nie wpływają na kwotę limitu wynikającą ze stabilizującej reguły wydatkowej, jak również nie są objęte tą regułą".
- Natomiast Fundusz jest elementem sektora finansów publicznych, zatem jego wynik wpływa na wynik całego sektora finansów publicznych
– zaznaczył resort.
Wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając na pytania senatorów, zapewniał, że Fundusz Rezerwy Demograficznej nic nie straci na tej operacji.
- Będzie zaciągnięta pożyczka, która będzie spłacona z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
– powiedział.
Senator Libicki przypomniał, że podczas prac w komisji zgłaszał poprawkę, która m.in. rozpisywała w planie finansowym Funduszu konkretny procent tej kwoty na poszczególne zadania (20 proc. na usługi asystenckie, 5 proc. na opiekę wytchnieniową). Ponadto zgodnie z tą poprawką, jeśli w Funduszu pozostaną niewydatkowane pieniądze, wówczas przechodzą one na następny rok. Libicki poinformował, że choć obecnie wycofuje tę poprawkę, to jednak taka propozycja uszczegółowienia wydatków zostanie przygotowana na początku roku jako odrębny projekt senacki.
Zgodnie z nowelizacją uchwaloną przez Sejm Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, a znajdujące się na nim pieniądze będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. Z pieniędzy Funduszu będą mogły być finansowane tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renta socjalna i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.
Ustawa przewiduje, że pieniądze na refundację tzw. trzynastych emerytur i rent z 2019 roku, wypłaconych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi z kolei zostanie udzielone do 9 mld zł pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.