Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wicemarszałek o "obsesji" totalnych. "Tylko jeden polityk w ostatnich latach mówił o wyjściu Polski z UE"

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o SN jest elementem naszej odpowiedzi na postanowienie TSUE o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych. Zrealizowaliśmy je w 100 proc. - powiedział dzisiaj wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Pytany, czy nowelizacja "wybija z ręki" argumenty politykom opozycji, którzy przekonywali, że PiS poprzez swoje działania dot. sądownictwa prowadzi do Polexitu, Bielan ocenił, że liderzy PO mają "obsesję na tym punkcie".

Flagi Unii Europejskiej, zdjęcie ilustracyjne
Flagi Unii Europejskiej, zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/CC0/12019

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. Nowelizacja została przekazana do Senatu.

Dziennikarze w Senacie pytali Bielana, czy jego zdaniem nowelizacja "zamknie front" na linii Polska-UE.

- Nowelizacja jest uznaniem zabezpieczenia, które zostało ogłoszone kilka tygodni temu. W poniedziałek mijał termin odpowiedzi; wczorajsza nowelizacja ustawy o SN dokonana przez Sejm jest elementem naszej odpowiedzi na zabezpieczenie TSUE

 - dodał wicemarszałek Senatu.

Pytany, czy nowelizacja "wybija z ręki" argumenty politykom opozycji, którzy przekonywali, że PiS poprzez swoje działania dot. sądownictwa prowadzi do Polexitu, Bielan ocenił, że liderzy PO mają "obsesję na tym punkcie".

- Przypomnę, jedynym politykiem, który w ostatnich latach zaproponował referendum ws. wyjścia Polski z UE był Grzegorz Schetyna

- dodał.


Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017, która weszła w życie 3 kwietnia b.r. Zgodnie z nią z mocy prawa przeszli w stan spoczynku i od 4 lipca przestali pełnić funkcję sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogli dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN.

Według uchwalonej w środę noweli, sędzia SN albo sędzia NSA, który przeszedł w stan spoczynku na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.

19 października Trybunał Sprawiedliwości UE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w ramach których znalazło się: zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiskach, których dotyczą kwestionowane przepisy i wyznaczenia nowego Pierwszego Prezesa SN.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Trybunał Sprawiedliwosci UE #TSUE #Unia Europejska #Polexit #Grzegorz Schetyna #adam bielan

redakcja