Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o SN jest elementem naszej odpowiedzi na postanowienie TSUE o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych. Zrealizowaliśmy je w 100 proc. - powiedział dzisiaj wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Pytany, czy nowelizacja "wybija z ręki" argumenty politykom opozycji, którzy przekonywali, że PiS poprzez swoje działania dot. sądownictwa prowadzi do Polexitu, Bielan ocenił, że liderzy PO mają "obsesję na tym punkcie".
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. Nowelizacja została przekazana do Senatu.
Dziennikarze w Senacie pytali Bielana, czy jego zdaniem nowelizacja "zamknie front" na linii Polska-UE.
- Nowelizacja jest uznaniem zabezpieczenia, które zostało ogłoszone kilka tygodni temu. W poniedziałek mijał termin odpowiedzi; wczorajsza nowelizacja ustawy o SN dokonana przez Sejm jest elementem naszej odpowiedzi na zabezpieczenie TSUE
- dodał wicemarszałek Senatu.
Pytany, czy nowelizacja "wybija z ręki" argumenty politykom opozycji, którzy przekonywali, że PiS poprzez swoje działania dot. sądownictwa prowadzi do Polexitu, Bielan ocenił, że liderzy PO mają "obsesję na tym punkcie".
- Przypomnę, jedynym politykiem, który w ostatnich latach zaproponował referendum ws. wyjścia Polski z UE był Grzegorz Schetyna
- dodał.
Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017, która weszła w życie 3 kwietnia b.r. Zgodnie z nią z mocy prawa przeszli w stan spoczynku i od 4 lipca przestali pełnić funkcję sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogli dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyraził zgodę na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego SN.
Według uchwalonej w środę noweli, sędzia SN albo sędzia NSA, który przeszedł w stan spoczynku na podstawie obecnych przepisów, z dniem wejścia w życie tej nowelizacji powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r.
19 października Trybunał Sprawiedliwości UE, przychylając się do wniosku Komisji Europejskiej, wydał wstępne postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych, w ramach których znalazło się: zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku; przywrócenie do orzekania sędziów, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku; powstrzymanie się od wszelkich działań zmierzających do powołania sędziów SN na stanowiskach, których dotyczą kwestionowane przepisy i wyznaczenia nowego Pierwszego Prezesa SN.