Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Gowin: pora włączyć się w debatę o UE

Najwyższa pora włączyć się w debatę o przyszłości integracji europejskiej – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas otwarcia IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii w Lublinie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Temat kongresu „Państwo w czasach zmiany” w zamyśle organizatorów ma być próbą koncentracji na podstawowych kategoriach politologicznych, jakimi są państwo i władza, ale z uwzględnieniem dynamiki zachodzących zmian.

Gowin w swoim wystąpieniu podkreślił, że w naszym regionie świata proces integracji europejskiej zmienia państwa.

„Proces integracji europejskiej w istotny sposób zredefiniował model państwa, definicję suwerenności. Te debaty, które dzisiaj toczą się w Europie, a coraz częściej zaczynają toczyć się w Polsce, debaty o modelu integracji europejskiej, one mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia takiego społeczeństwa, takiego państwa jak Polska”

– powiedział.

Głównym zagadnieniem – mówił wicepremier - jest wybór między drogą zmierzającą do utworzenia stopniowo jednej federacji europejskiej, zaś wygaszania i ograniczania podmiotowości państw narodowych, a powrotem do tego, co było u korzeni integracji europejskiej, a więc do modelu integracji rozumianej jako płaszczyzna współpracy państw narodowych, zjednoczonej Europy, jako Europy ojczyzn.

„W Polsce stawianie takich pytań często narażone jest na ryzyko zarzutu, że ci, którzy to pytanie stawiają w gruncie rzeczy dążą do wyłączenia Polski z integracji europejskiej. Na zachodzie Europy takie pytanie ma fundamentalne znaczenie. Najwyższa pora, żebyśmy włączyli się w tę debatę o przyszłości integracji europejskiej”

– powiedział wicepremier.

Gowin zaznaczył, że jest to jeden z wielu dylematów, stojących przed politykami i obywatelami, w rozstrzyganiu których potrzebna jest pomoc politologów. „Tych, którzy poddają swojej naukowej refleksji bardzo trudny i złożony fenomen, jakim jest sztuka uprawiania polityki i jakim jest budowanie takiego porządku publicznego, wspólnotowego, który pozwala zachować szacunek dla odrębności jednostek i mniejszości, a jednocześnie pozwala wspólnie realizować zbiorowe cele” – wyjaśnił.

Organizatorem lubelskiego kongresu jest Wydział Politologii UMCS, obchodzący w tym roku jubileusz 25-lecia, przy udziale Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komitetu Nauk Politycznych PAN. W kongresie bierze w udział ponad 700 badaczy z 85 ośrodków naukowych, w tym 30 zagranicznych. W toku trzydniowych obrad będą oni analizowali funkcje i wartości państwa, uwzględniając aspekt historyczny. Przewidziano 104 różnorodne panele w czterech grupach tematycznych. Są one poświęcone uwarunkowaniom zmian środowiska państwa, państwu jako podmiotowi polityki wewnętrznej, jego roli w stosunkach międzynarodowych oraz badaniom państwa w czasie zmiany.

Kongres został objęty honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Jarosław Gowin #Unia Europejska #Lublin #kongres politologii

redakcja