To się obrońcom białowieskiego kornika nie spodoba. Podczas 43. sesji UNESCO Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął pozytywną dla polskiej strony decyzję w sprawie Puszczy Białowieskiej. "Obiekt ten nie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu" - poinformowało ministerstwo środowiska. Ponadto zdecydowano, że w całej Puszczy możliwe jest usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu.
W 43. sesji UNESCO w azerbejdżańskim Baku uczestniczy wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.
Komitet Światowego Dziedzictwa zadecydował również, że w strefie czynnej ochrony dopuszczalne jest prowadzenie cięć w celu przebudowy drzewostanów i aktywnej ochrony cennych siedlisk. Jest to zbieżne z obecnie obowiązującym Planem Zadań Ochronnych dla Puszczy jako obszaru Natura 2000.
UNESCO domaga się odwołania aneksu z marca 2016 r. do obowiązującego planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, co jest zbieżne z działaniem strony polskiej - trwają prace nad nowym aneksem, który uchyli obecnie obowiązujący - czytamy na stronie ministerstwa środowiska.
Polska i Białoruś do lutego 2020 roku muszą przedstawić Centrum Światowego Dziedzictwa zaktualizowany wspólny raport o stanie ochrony obiektu.