Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Obywatel Ukrainy Serhij S. skazany na 8 lat więzienia za przygotowywanie w Polsce dywersji na zlecenie rosyjskich służb • • •

Ujawniliśmy, kto myślał nad zakupem TVN. W grze mają być łącznie trzy spółki

Wstępny termin składania ofert zakup TVN od Warner Bros. Discovery minął w piątek, 31 stycznia. Portal Niezalezna.pl ujawnił, że ofertę na zakup telewizji złożył holding Wirtualnej Polski, powiązanej z szefem InPostu Rafałem Brzoską. Później zaś okazało się, że na liście "graczy" pojawił się też fundusz należący do miliardera Michała Sołowowa. Dziś "Rzeczpospolita" informuje o trzecim zainteresowanym - Media For Europe - grupie należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego.

TVN
TVN
Bartosz Kalich - Gazeta Polska

Na przełomie sierpnia i września 2024 r. polskie media zaczęły rozpisywać się na temat możliwej sprzedaży należącej do Warner Bros Discovery telewizji TVN. Decyzja podyktowana miała być kiepską kondycją finansową amerykańskiego giganta medialnego, choć grupa kapitałowa TVN przynosi regularne, idące w setki milionów złotych zyski.

Z uwagi na znaczenie tej stacji na polskim rynku medialno-biznesowym, temat możliwej transakcji błyskawicznie zelektryzował opinię publiczną, wzbudzając falę komentarzy i spekulacji. Tym bardziej, zważywszy na rolę, jaką telewizja z Wiertniczej odgrywa w polskiej polityce.

Zwolennicy polskiej prawicy ze sprzedażą TVN-u wiązali nadzieję na zmianę linii redakcyjnej, która dotychczas jednoznacznie faworyzowała stronę liberalno-lewicową. Natomiast w obozie koalicji 13 grudnia zapanowała konsternacja i przerażenie. 

Kto przejmie TVN?

Jak już pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku - według informacji, do których dotarł portal Niezalezna.pl, założyciel i prezes kurierskiej firmy InPost Rafał Brzoska rozważa lub rozważał start w nadchodzących wyborach prezydenckich. W kampanii wyborczej biznesmena mogłaby wspierać telewizja TVN, jeśli kupiłaby ją czeska miliarderka Renáta Kellnerová. Jej fundusz inwestycyjny PPF jest bowiem głównym udziałowcem InPostu. Jak ustaliliśmy - to właśnie takiego scenariusza, a nie rzekomej groźby przejęcia TVN przez Węgrów i środowisko PiS, przestraszył się Tusk, postanawiając wpisać TVN do wykazu spółek "pod ochroną" państwa.

Sprawdź: TVN miał być tubą nowego kandydata do prezydentury? Ujawniamy: to właśnie przeraziło Tuska

Później, ustalenia Niezalezna.pl potwierdziły informacje przekazane przez Radio ZET. Według rozgłośni zakupem TVN było wówczas zainteresowanych dwóch polskich inwestorów: biznesmen Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków oraz... holding Wirtualnej Polski, mający wystąpić z innym podmiotem, „który może być powiązany z miliarderem i biznesmenem Rafałem Brzoską”.

Kolejna oferta

Na łamach dzisiejszej "Rzeczpospolitej" czytamy, że oferty są co najmniej trzy. Złożyli je fundusz należący do Sołowowa, notowana na GPW Wirtualna Polska Holding w konsorcjum oraz włoska grupa należąca do spadkobierców Silvio Berlusconiego - Media For Europe, która jest właścicielem koncernu Mediaset. Gazeta zastrzega, że tylko rzecznik Sołowowa potwierdził złożenie oferty.

Spośród podmiotów, które złożyły wstępne oferty, tylko część przejdzie przez sito JP Morgana i zostanie zaproszona do dalszych rozmów, w tym do przeprowadzenia due dilligence TVN - wskazuje Rzeczpospolita.

 



Źródło: niezalezna.pl, Rzeczpospolita, PAP

#TVN #media #zakup #Polska

az