Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Uczniowie nie pójdą do szkoły, ale będą kształcić się w domu. Jak będzie wyglądać nauka zdalna?

Od 25 marca wprowadzony zostanie obowiązek realizowania podstawy programowej, mimo zamkniętych szkół. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaapelował o pomoc dla szkół w przygotowaniu się do nauki zdalnej. - Wysiłki osób prywatnych, zarówno strony rządowej, państwowej, samorządowej, przedsiębiorców, osób prywatnych powinny przynieść dobre efekty. Dzięki temu, nasza młodzież nie straci tego czasu przymusowej nieobecności w szkołach - powiedział.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych do świąt Wielkanocy. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019-2020 przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia. Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie będą się uczyć.

- Wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, tak, aby nauczyciele mogli już w systematyczny sposób przekazywać wiedzę, kontaktować się z uczniami i - jeżeli będzie taka potrzeba, wystawiać im oceny

- poinformował dziś minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wskazywał, że obecnie nauczanie zdalne realizuje ponad 90 proc. polskich szkół. 

W piątkowy wieczór opublikowane zostało wyjaśnienie dotyczące nauki zdalnej. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

- Dziś zostało opublikowane rozporządzenie, które nakłada na nauczycieli obowiązek kształcenia na odległość tak, aby uczniowie nie tracili tego czasu, w którym nie chodzą fizycznie do szkoły. Ale chcemy, aby mogli kontynuować naukę i zdobywanie wiedzy 

- powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie szkoły są jeszcze gotowe na taką formę kształcenia. Zaapelował do samorządów terytorialnych o wsparcie w przypadkach, gdy są braki sprzętowe czy finansowe, tak by nauczyciele nie pozostali z tym kłopotem sami.

- To także apel do przedsiębiorców. Wielu z nich zaoferowało różne formy pomocy

- przyznał.

Wysiłki osób prywatnych, zarówno strony rządowej, państwowej, samorządowej, przedsiębiorców, osób prywatnych powinny przynieść dobre efekty. Dzięki temu, nasza młodzież nie straci tego czasu przymusowej nieobecności w szkołach. Dobrze wykorzysta do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę, aby zdobyć nowe umiejętności. I gdy wrócą już do normalnych zajęć w szkole, wykorzystają także tę wiedzę, którą zdobędą teraz, w tym okresie

- dodał Piontkowski.

Szczególną rolę w systemie nauki zdalnej odgrywać będą dyrektorzy szkół. 

- Uważamy, ze to dyrektorzy muszą, powinni dostosować się do lokalnych warunków i rozwiązać je tak, aby jak najlepiej sprawdziły się w danym miejscu. Dyrektor w porozumieniu z nauczycielami ustali tygodniowy rozkład zajęć. Musi doprowadzić pod uwagę możliwości i wiek uczniów, aby nie doprowadzić do sytuacji, kiedy uczeń zostanie obciążony zbyt licznymi obowiązkami

- dodał Dariusz Piontkowski.

Wcześniej placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. Premier poinformował jednak o przedłużeniu przerwy do świąt Wielkanocnych. W szkołach nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy.

Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków, klubów dziecięcych i uczelni. Wprowadzono je w ze względu na bezpieczeństwo, ma to związek ze wzrostem ryzyka zarażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowanymi przypadkami zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Dariusz Piontkowski #MEN #nauka zdalna

redakcja