Jest szansa, że w tym mieście nie będzie powtórki ze stolicy… - Żadnych takich pomysłów nie mamy. Myślę, że uda mi się Kalisz przed tym obronić, jeżeli dojdzie do takiej dyskusji – powiedział prezydent Krystian Kinastowski na dzisiejszej konferencji prasowej w Kaliszu o ewentualnym pomyśle wprowadzenia, wzorem Warszawy, karty LGBT.
Za jedną z priorytetowych dla siebie rzeczy nowy prezydent Warszawy uznał przyjęcie tzw. karty LGBT.
Dokument zakłada działania w takich obszarach, jak: bezpieczeństwo, edukacja, kultura i sport, administracja, a także praca. W dziedzinie edukacji w deklaracji zapowiedziano m.in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Jednak nie wszyscy prezydenci polskich miast zamierzają iść w ślady Trzaskowskiego. Tak zdaniem prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego sprawa karty LGBT ma charakter polityczny i światopoglądowy. - Jest tysiące ważniejszych spraw dla miasta do rozwiązana niż szukanie politycznych i sztucznych problemów – ocenił.
Jako przykłady Kinastowski wskazał na potrzebę rozbudowy dróg krajowych wiodących przez Kalisz, budowę obwodnicy miasta i rozwój aglomeracji kalisko-ostrowskiej w świetle nowej perspektywy unijnej.
Dlatego prezydent Kalisza poinformował, że na 1 kwietnia zaprosił wszystkich parlamentarzystów regionu kalisko-leszczyńskiego na spotkanie dotyczące przyszłości miasta i regionu.
- Chciałbym, żeby powstał zespół ponadpartyjny w sprawie rozwoju miasta i aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Jest dużo tematów, które wykraczają poza zakres kompetencji samorządu i tutaj ważna jest jego dobra współpraca z parlamentarzystami. Mam nadzieję, że staną się ambasadorami kaliskich spraw w Warszawie i pomogą nam dbać o interes miasta i jego mieszkańców
– podkreślił Kinastowski
Jednocześnie dodał, że samorząd Kalisza przekazał 680 tys. zł dotacji Wydziałowi Pedagogiczno-Artystycznemu w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki tej dotacji stara części budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu będzie dostosowana do przepisów przeciwpożarowych.
- Trzy klatki schodowe zostaną obudowane i wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu oraz włączone do systemu sygnalizacji pożarowej – poinformował wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Umowa zostanie podpisana do końca marca a uniwersytet jest zobowiązany wykonać prace remontowe do 30 września 2019 r.