Rzecznik rządu Piotr Müller zareagował na tweet Donalda Tuska przypomnieniem jego słów z 2018 r., gdy pytany, czy realny jest scenariusz uzależnienia wypłaty środków od przestrzegania zasad praworządności Tusk powiedział, że "uważałby to za bardzo ryzykowny krok w niewłaściwym kierunku".
Tusk w czwartkowym wpisie na Twitterze napisał: "Czas na zjednoczenie wysiłków całej opozycji. Sprawy zaszły zbyt daleko. To polskie "być albo nie być".
Były premier napisał te słowa w dniu, w którym toczyły się debaty m.in. w kwestii wyrażonego przez premiera Mateusza Morawieckiego sprzeciwu wobec rozporządzenia dotyczącego łączenia kwestii praworządności z dostępem do środków unijnych, możliwości zawetowania w związku z tym przez Polskę kolejnego wieloletniego budżetu UE wraz z tzw. funduszem odbudowy a także środowego protestu w Warszawie zorganizowanego m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i postępowania policji wobec protestujących.
Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział na Twitterze na wpis Tuska, przytaczając jego wypowiedź w TVN24 z lipca 2018 r., gdzie b. premier, a wówczas szef Rady Europejskiej, był pytany, czy realny jest scenariusz uzależnienia wypłaty unijnych funduszy od przestrzegania zasad praworządności.
Na dołączonym do wpisu rzecznika rządu nagraniu Tusk odpowiada: "Uważałbym to za bardzo ryzykowny krok w niewłaściwym kierunku. Nie tylko ze względu na to, że nie chciałbym żeby Polska była karana, ale że generalnie dla Europy nie byłoby dobrze gdyby mieszać te dwa porządki. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie nie powinny podlegać kryteriom, powiedziałbym, czysto politycznym".
Środki uzależnione od tzw. praworządności?
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 19, 2020
D. Tusk: Uważałbym to za bardzo ryzykowny krok w niewłaściwym kierunku. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie nie powinny podlegać KRYTERIOM CZYSTO POLITYCZNYM. https://t.co/E3fqOvS1AQ pic.twitter.com/KKhDzOL6Lm
W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. W czwartek podczas szczytu w formie wideokonferencji szefowie państw i rządów UE oraz liderzy unijni nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy.