Turystyka jest wyzwaniem dla Kościoła i wymaga jego aktywnego zaangażowania. Każda działalność Kościoła – także duszpasterstwo turystów – wynika z misji zleconej mu przez Chrystusa – czytamy w dokumencie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek „Wskazania dla duszpasterstwa turystów”.
W komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu Polski jego autorzy podkreślają, że w ostatnich latach turystyka rozwija się na ogromną skalę.
- Kościół zauważa, że to oprócz wypoczynku, przestrzeń duszpasterska, okazja na pogłębienie wiary, a także możliwość dotarcia do tych, którzy do swojej parafii przychodzą okazjonalnie lub wcale
- uważa Rada.
"Wskazania dla duszpasterstwa turystów” - jak podkreślają autorzy komunikatu - przygotowane zostały z myślą o osobach świeckich i duchownych, które czynnie uczestniczą w sprawach związanych z turystyką (duszpasterze pielgrzymów, kapelani lotnisk, kustosze ośrodków pielgrzymkowych, pracownicy biur turystycznych i pielgrzymkowych itp.).
Dokument ten zawiera podstawowe informacje dotyczące wartości turystyki z punktu widzenia chrześcijańskiego. Wskazuje, jak duszpasterstwo turystów powinno działać, co należy robić, a czego unikać. Na szlaki piesze, motorowe, wodne i powietrzne wyrusza, jak się szacuje, ponad miliard turystów różnych narodowości, kultur i religii. Dlatego tak potrzebna jest formacja organizatorów wypoczynku, organizowanie szkoleń i uświadamianie aspektu religijnego turystyki.
"Codzienna posługa duszpasterska Kościoła powinna przygotowywać każdego chrześcijanina do dobrego przeżywania czasu wolnego i turystyki. Czas odpoczynku w wielu przypadkach skłania człowieka do głębszych refleksji nad swoją egzystencją”
– czytamy w dokumencie. Większość turystów w czasie wypoczynku odwiedza zabytki o charakterze religijnymi, wchodzi do kościołów i sanktuariów. W dokumencie
"Wskazania dla duszpasterstwa turystów" podkreśla się więc: "Turystyka daje okazję sięgania do korzeni historii, kultury i wiary. Stąd też staje się czynnikiem umacniania tożsamości narodowej i chrześcijańskiej oraz drogą patriotycznego wychowania. Podziwianie zabytków sztuki i architektury chrześcijańskiej jest żywą katechezą zbliżającą turystę do Boga”.
Jak każda dziedzina ludzkiego życia, turystyka także niesie ze sobą różnorodne problemy moralne. Jednym z nich jest zaniedbanie życia religijnego, zwłaszcza niedzielnej mszy św. i modlitwy.
"W obcym otoczeniu turysta staje się anonimowy, co może sprzyjać fałszywie rozumianej swobodzie i uwolnieniu od zasad moralnych"
- zauważa się w dokumencie. Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomina słowa Jana Pawła II: "niech nikt nie ulega pokusie traktowania czasu wolnego jako 'odpoczynku od wartości'”.
Dokument "Wskazania dla duszpasterstwa turystów" podejmuje również kwestię spotykania się z różnymi religiami i odmiennymi kulturami w czasie dalekich wyjazdów turystycznych. Nie mogą one prowadzić do braku szacunku, a nawet pogardy dla religijnej odmienności.
"Z drugiej strony zafascynowanie innymi religiami i światopoglądami może spowodować synkretyzm religijny, relatywizację swoich przekonań a także porzucenie własnej religii i kulturowej tożsamości”
– czytamy.
W dokumencie dużą wagę przywiązuje się również do związków między ruchem turystycznym a troską o przyrodę.
"Turystyka jest bliska naturalnemu środowisku. W nauczaniu należy też zwracać uwagę na właściwe odnoszenie się do przyrody: czystość na szlakach, ciszę, respektowanie przepisów obowiązujących na terenie lasów i parków narodowych, poszanowanie pól, które uprawiają rolnicy. Turysta porusza się po drogach publicznych, szlakach nizinnych, górskich i wodnych. Trzeba zatem wskazać na sprawę zachowania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa w górach i nad akwenami. Służą one dobru człowieka i zachowaniu piękna przyrody, która jest Bożym darem”.
Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podkreśla, że turystyka to dziedzina, która stwarza przestrzeń do nowych i ciekawych form ewangelizacji.
Pełen tekst "Wskazań dla duszpasterstwa turystów" dostępny jest na stronach Konferencji Episkopatu Polski.