"Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości będą podejmować bardzo wiele działań na forum Sejmu, żeby wyrazić swój protest i solidarność z pracownikami Poczty Polskiej. Zwolnienie 15 proc. załogi jest czymś niedopuszczalnym" - zapowiedział podczas konferencji prasowej pod siedzibą Poczty Polskiej w Warszawie, Mariusz Błaszczak, polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Zarząd Poczty Polskiej w styczniu podjął uchwałę w sprawie zamiaru przeprowadzenia Programu Dobrowolnych Odejść (PDO). Poinformował o tym związki zawodowe i rozpoczął proces konsultacji ze stroną społeczną. W ramach programu Poczta zamierza zwolnić ok. 9,3 tys. osób.
Od ubiegłej środy związkowcy "Solidarności" strajkują w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Zapowiedzieli ponadto, że będą "działać w trybie ciągłym, aby wymusić na zarządzie rzeczywiste negocjacje i poszanowanie ich praw". Przedstawiciele Poczty Polskiej odparli z oburzeniem, że zapowiedzi "czynnego protestu" ze strony części związkowców są próbą wywierania nacisku na zarząd.
Dziś na miejscu z pracownikami Poczty Polskiej, którym grożą masowe zwolnienia, byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
W trakcie konferencji prasowej Mariusz Błaszczak wskazał, że "Poczta Polska ma olbrzymie znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo kraju, a zdajemy sobie sprawę z zagrożeń".
Jest niezwykle istotnym i ważnym przedsiębiorstwem. Deregulacje w rządzie Donalda Tuska ma przeprowadzać przedsiębiorca, który jest konkurencją wobec Poczty, czy to nie chodzi o to, żeby Poczta przestała istnieć?
– mówił polityk.
I dodał: "czy tu nie chodzi o to, żeby tak jak w latach 90 redukować i zamykać polskie przedsiębiorstwa? Przecież schemat był identyczny".
Najpierw mówiono, że przedsiębiorstwo nie daje sobie rady na rynku, potem przeprowadzano restrukturyzację, czyli zwalniano pracowników, a potem firma przestawała istnieć.
– przypomniał.
Kontynuował mówiąc: "miejsce na rynku zajmowały inne firmy, firmy prywatne firmy zagraniczne. Nie wolno dopuścić, żeby dziś taki scenariusz został zrealizowany, jeżeli chodzi o Pocztę Polską. Dlatego protestujemy".
Posłowie zapowiedzieli również, że będą podejmowali w tej sprawie konkretne działania.
- Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości będą podejmować bardzo wiele działań na forum Sejmu, żeby wyrazić swój protest i solidarność z pracownikami Poczty Polskiej. Zwolnienie 15 proc. załogi jest czymś niedopuszczalnym. Zwolnienie ponad 9 tys. pracowników Poczty Polskiej będzie oznaczało paraliż dla tej firmy. Nie wolno do tego dopuścić.
- zapewnił.
💬 Przewodniczący KP PiS @mblaszczak: Parlamentarzyści PiS będą podejmować działania na forum Sejmu, żeby wyrazić protest i solidarność z pracownikami Poczty Polskiej. Zwolnienie ponad 9 tys. pracowników będzie oznaczało paraliż. Do tych spraw powinien włączyć się premier i… pic.twitter.com/9BzK0lOtvU
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) February 17, 2025