W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne i niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki, o czym poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Śnieg powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany, a wiatr utworzył głębokie zaspy w zagłębieniach terenu. Również trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej panują w Karkonoszach. Większość szlaków jest nieprzetarta, a miejscami zalegają dwumetrowe zaspy śniegu.
W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu w poniedziałek rano leżało 76 cm śniegu, a temperatura na szczycie we wtorek rano wynosiła -16 st. C.
Podczas wysokogórskich wypraw konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. W plecaku warto mieć latarkę czołową.
TPN ostrzega, aby nie wchodzić na zamarzające tafle lodu na tatrzańskich stawach. Lód jest jeszcze bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Na niżej położonych szlakach również zalega śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ miejscami jest ślisko i występują oblodzenia.
Dziś - w ciągu dnia, temperatura w wyższych partiach Karkonoszy spadnie do – 3 stopni Celsjusza. Wieje bardzo silny, zachodni wiatr, co dodatkowo obniża temperaturę odczuwalną – podała w porannym komunikacie Grupa Karkonoska GOPR.
Warunki do uprawiania turystki pieszej są bardzo trudne. W szczytowych partiach gór większość szlaków jest nieprzetarta, a w wywianych miejscach zalega lód. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 50 cm do ponad metra na Śnieżce. Miejscami zalegają dwumetrowe zaspy.
W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.