W czwartek rozpocznie się 15. Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE, organizowany przez Słubice (Lubuskie) i Frankfurt nad Odrą (Niemcy). Impreza potrwa trzy dni – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.
„15. urodziny transVOCALE będą wyjątkowe nie tylko ze względu na możliwość spotkania z wybitnymi twórcami piosenki autorskiej, ale też dlatego, że po raz pierwszy niemal wszystkie koncerty odbędą się we frankfurckim Forum Kleista – głównej instytucji kultury w tym mieście” – powiedział dyrektor Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury Tomasz Pilarski.
Dodał, że wśród gwiazd festiwalu będzie m.in. Kasia Kowalska, zespół Mikromusic, piosenkarz Leski i inni wykonawcy piosenki autorskiej.
Słubicko-frankfurcki festiwal otworzy w czwartkowe popołudnie Daria Zawiałow, która zadebiutowała w 2016 r. w Opolu. Po jej koncercie wystąpi grupa Schauspielbrigade (Teatralna Brygada), która zaprezentuje utwory Gerharda Gundermanna, ikony piosenki niemieckiej sprzed upadku muru berlińskiego.
W piątkowy wieczór w Kleist Forum wystąpi także zespół MOA, a po nim zaplanowano akustyczny koncert Kasi Kowalskiej. Publiczność będzie miała również do wyboru dwa kolejne wydarzenia muzyczne – we foyer Forum zagra grupa Mikromusic, a równolegle w sali studyjnej zaprezentuje się Herbert Piano Trio z utworami do tekstów Zbigniewa Herberta i muzyką Szymona Godziemby.
„Z polskich artystów podczas tegorocznego transVOCALE usłyszymy też m.in. artystę o pseudonimie Leski, który wystąpi w sobotę w sali kameralnej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i zespół Kraków Street Band. Oba koncerty - w sobotę” – dodała Bielecka.
Natomiast we Frankfurcie w sobotni wieczór będzie okazja do posłuchania niemieckich artystów - Edgara Knechta z jego trio i syryjskim pianistą Aehamem Ahmadem, Felixa Shindera z zespołem oraz Thomasa Romberga z pianistą Sorenem Gundermannem, którzy zaprezentują publiczności swoje własne interpretacje klasyki jazzowej i piosenek od The Beatles po Oasis.
Większość festiwalowych koncertów miała odbywać się w auli głównej Collegium Polonicum w Słubicach, ale te plany pokrzyżował jej pożar latem tego roku. Obecnie aula jest w remoncie.
„Przyjaciele z Frankfurtu od razu zaproponowali, że użyczą nam wszystkich swoich scen w Forum Kleista. Mam cichą nadzieję, że będzie to przyczynek do tego, żeby słubiczanie, którzy nie byli jeszcze w Forum Kleista, odwiedzili je po raz pierwszy” – dodał Pilarski.
Program Festiwalu znajduje się na stronie internetowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.