Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

To w ich procesach orzekał Stefan Michnik. W 2019 roku IPN opublikowało nazwiska skazanych na śmierć

27 lipca 2021 w Göteborgu zmarł sędzia i adwokat, działacz komunistyczny, informator i rezydent Informacji Wojskowej Stefan Michnik. Niemal dwa lata temu IPN podał dane siedmiu osób skazanych na śmierć przez sędziego stalinowskiego.

Reklama

Poseł Tomasz Jaskóła (KP UPR) we wrześniu 2019 roku wystąpił do IPN o listę osób, które Stefan Michnik skazał na śmierć. Jak podało w informacji Biuro Poselskie Jaskóły, w odpowiedzi na wniosek posła Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przedstawiła dane siedmiu osób skazanych przez Stefana Michnika.

Są to osoby, jak podał IPN, "wobec których Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie (lub Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie) z udziałem Stefana Michnika jako przewodniczącego składu lub sędziego orzekającego wymierzył karę śmierci".

W wykazie znaleźli się:

  • oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz formacji będących jego kontynuacją w okresie II Wojny Światowej, Zefiryn Machalla;
  • członek konspiracyjnej organizacji niepodległościowej "Kraj", Hubert Cieślak;
  • rzekomy współpracownik wywiadu angielskiego, Edward Gubała;
  • kurier II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz placówki informacyjno-wywiadowczej "Biuro Planowania". Felicja Wolff vel Anna Neuman;
  • członek konspiracyjnych organizacji niepodległościowych Związek Walki Zbrojnej, Armia Krajowa oraz Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", Franciszek Blok;
  • oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, Maksymilian Chojecki;
  • oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz formacji będących jego kontynuacją w okresie II Wojny Światowej, Jerzy Lewandowski.

Wówczas IPN poinformował o przedstawieniu nowych zarzutów dotyczących zbrodni sądowych wobec sędziego stalinowskiego Stefana Michnika. Jak wskazano, przestępstwa popełnione w latach 50. XX w. przez Michnika stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, które w świetle prawa międzynarodowego nie ulegają przedawnieniu. Postępowanie przeciwko Stefanowi Michnikowi prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

W związku z nowymi zarzutami, we wrześniu 2019 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu Stefana Michnika, który od lat mieszkał w Szwecji i miał obywatelstwo polskie oraz szwedzkie. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wobec Michnika Europejski Nakaz Aresztowania.

Stefan Michnik (ur. 1929) od co najmniej 2008 r. unikał jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbierał również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie.

Jak czytamy dziś w "Gazecie Wyborczej", Stefan Michnik zmarł 27 lipca 2021 w Göteborgu (Szwecja). Miał 92 lata.

Dziś, czyli trzy dni po śmierci, Adam Michnik - przyrodni brat Stefana - zamieścił w "Gazecie Wyborczej" kuriozalny nekrolog. Dowiadujemy się z niego, że Stefan Michnik "wiele wycierpiał".

Reklama