Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda „Solidarności” Anna Walentynowicz została uznana przez amerykański tygodnik „Time” za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Walentynowicz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wskazano jako najważniejszą kobietę 1980 roku.
Portrety 100 kobiet z ostatniego stulecia to projekt tygodnika „Time”, który ma zwrócić uwagę na wpływowe kobiety, które często pozostawały w cieniu mężczyzn. Gazeta przypomina, że pierwotnie nadawała tytuł „Man of the Year” w 1999 r. zmieniony na „Person of the Year” i w większości przypadał on mężczyznom.
„Time” przygotował też - w przypadku, gdy wyróżnioną tytułem „Person of the Year” nie była kobieta - okładki z wizerunkami kobiet wybranych jako te, które w danym roku definiowały ostatnie sto lat.
Annę Walentynowicz - Kobietę Roku 1980 - czasopismo określa jako matkę polskiej niepodległości. Przypomina jej życiorys i to, że jej zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej (wówczas stoczni im. Lenina) było powodem strajków.
„Time” przypomina, że wyrzucono ją z powodu jej działalności na rzecz robotników. Strajk, który podjęli stoczniowcy i pracownicy innych zakładów, doprowadził do podpisania porozumienia gdańskiego i powstania pierwszego wolnego związku zawodowego w komunistycznej Europie Wschodniej - „Solidarności”.
„Triumf w Gdańsku przyspieszył upadek komunizmu dekadę później. Doprowadził także do tego, że całe pokolenia Polaków widzą w Walentynowicz matkę swojej niepodległości”.
- czytamy w „Time”.
Tytułem Kobiet Roku w dwudziestu ostatnich latach „Time” wyróżnił m.in. w 2004 r. Oprah Winfrey, w 2008 Michele Obama, w 2012 zespół Pussy Riot, a w 2015 - Angelę Merkel.