Do takiej sytuacji dojdzie po raz pierwszy w historii. Od 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie), jedna z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, zostanie zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów. - Znosząc gminę Ostrowice Rada Ministrów rozwiązała problem, który narastał od lat - chwali się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Wyjątkowo trudna sytuacja finansowa Ostrowic sprawiła, że konieczne było przygotowanie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla tej gminy. 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice zostanie zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów, a jej dotychczasowy obszar zostanie włączony do ustalonych sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. W tej sprawie zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami
- informuje w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak podaje MSWiA, dług zlikwidowanej gminy nie przejdzie od następnego roku na samorządy. Rząd przygotował rozwiązanie prawne, zgodnie z którymi za zobowiązania Ostrowic, powstałe przed jej zniesieniem, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę zachodniopomorskiego.
Wierzyciele będą zgłaszali swoje wierzytelności wojewodzie, który będzie analizował i weryfikował te zgłoszenia. W przypadku negatywnej weryfikacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu. Skarb Państwa będzie w tej sprawie reprezentowany przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej.
- Zadłużenie Ostrowic na koniec 2016 r. wynosiło prawie 361 proc. planowanych dochodów, a na koniec 2017 r. ponad 437 proc. Jest to najbardziej zadłużony samorząd w Polsce. Pomimo, że od 1 stycznia 2019 r. Ostrowice znikną z administracyjnej mapy Polski, ta wyjątkowa sytuacja nie może zaburzyć codziennego życia mieszkańców gminy, także pod względem bezpieczeństwa. Dlatego właśnie w połowie listopada 2018 r. minister Joachim Brudziński razem z wiceministrem Pawłem Szefernakerem przywrócili posterunek policji w Ostrowicach, który zlikwidowano w 2000 r.
- czytamy w komunikacie MSWiA.