Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Takiego dworca w Polsce jeszcze nie było!

W Wadowicach, mieście urodzenia Jana Pawła II, otworzyło ponownie swoje podwoje XIX-wieczny dworzec kolejowy, który teraz służy jako centrum kultury i edukacji. Po 2,5-letnim remoncie budowla została przekształcona w "Stację Kultury" i "strefę odkrywania, wyobraźni i aktywności SOWA". Ten nowy ośrodek nauki wzorowany na Centrum Nauki Kopernik jest pierwszym tego typu w Wadowicach, z "majsternią" i eksponatami do żywej nauki fizyki oraz chemii.

otwarcie dworca w Wadowicach
wadowice.pl - wadowice.pl

Odnawiając XIX-wieczny dworzec, Wadowice "dały mu drugie życie i zupełnie nowe funkcje", jak powiedział burmistrz miasta, Bartosz Kaliński.

Nowoczesne centrum nauki, które zawiera "majsternię" i interaktywne eksponaty, nie jest tylko dla dzieci, ale dla każdego, kto jest ciekawy nauki.

Modernizacja z szacunkiem dla przeszłości

Prace przy dworcu trwały 2,5 roku i obejmowały kompleksową modernizację, przebudowę i adaptację nieczynnego wcześniej budynku oraz jego rozbudowę o część dydaktyczno-edukacyjną. Architektura budynku nawiązuje do historycznej ziemi wadowickiej z okresu galicyjskiego, harmonijnie łącząc przeszłość z przyszłością. Oprócz przestrzeni edukacyjnych i ekspozycji, budynek mieści także przestrzeń do konferencji, biura oraz pomieszczenia techniczne.

SOWA: strefa odkrywania, wyobraźni i aktywności

Część północna dworca to nowa przestrzeń zatytułowana SOWA, która jest centrum edukacyjnym stworzonym we współpracy z warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Wystawa obejmuje 18 nowoczesnych eksponatów, a "majsternia" to miejsce, gdzie każdy, niezależnie od wieku, może swobodnie tworzyć, wykonując konkretne zadania zgodnie z wcześniej przygotowanymi instrukcjami.

Odkrywanie nauki przez praktykę

Piotr Wyrobek, dyrektor Wadowickiego Centrum Kultury, wyraził swoje zadowolenie, mówiąc: "To, co znamy jako szkolną teorię, w strefie SOWA można poczuć i doświadczyć". Podkreślił, że choć animatorzy mogą podpowiedzieć gościom podczas wykonywania zadań w "majsterni", pełne rozwiązanie muszą uzyskać samodzielnie, wykorzystując swoją kreatywność.

Inwestycja w kulturę i edukację

Rewitalizacja dworca kosztowała gminę 14,7 mln zł, z czego 8,4 mln zł zostało zdobyte z funduszy Unii Europejskiej. To pokazuje, jak bardzo miasto ceni inwestycje w kulturę i edukację, które przyczyniają się do rozwoju społeczności.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
dp
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo