Zadaniem duszpasterstwa za granicą jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej - podkreślił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz podczas trwającego kursu propedeutycznego dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów.
Jak poinformowało biuro prasowe KEP na swojej stronie internetowej, w tegorocznym kursie uczestniczy 13 duszpasterzy: 6 księży diecezjalnych i 7 księży ze zgromadzeń zakonnych. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.
- Chcemy zaznajomić księży, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia pracy wśród emigracji, ze specyfiką duszpasterstwa polonijnego. Mówimy zatem o podstawach teologicznych tegoż duszpasterstwa, o historii, o roli Kościoła w historii Polonii. Mówimy też o wyzwaniach współczesnych, związanych z integracją z Kościołem lokalnym jak i z integracją w środowiskach polonijnych
– powiedział bp Wiesław Lechowicz.
Hierarcha zwrócił również uwagę na sektory duszpasterstwa polonijnego obejmującego duszpasterstwo młodych, rodzin, małżeństw, nową ewangelizację, duszpasterstwo ruchów i stowarzyszeń.
- Wspominamy również o bardzo ważnej roli duszpasterza za granicą, jaką jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej
– zaznaczył bp Lechowicz.
- Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła, z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje
– zaznaczył przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki.
- Ważne jest zatem wejście w struktury Kościoła lokalnego, znajomość języka, który jest kluczem do efektywnej działalności danego duszpasterza w kraju, do którego został posłany
- dodał.
Ks. Głowacki zaznaczył również, że w wielu miejscach Europy i świata jest oczekiwanie na polskich duszpasterzy. Pełnią oni taką samą posługę duszpasterską za granicą jak w kraju, a więc przygotowują i udzielają sakramentów, katechizują.
- Duszpasterze dbają również o to, aby ci, którzy wyjechali z Polski, nie utracili swoich korzeni
– podkreślił ks. Głowacki.
Kurs organizowany jest dla księży zarówno diecezjalnych jak i zakonnych, którzy od bieżącego roku podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju z uwzględnieniem duszpasterstwa polskojęzycznego.
Trzydniowy kurs propedeutyczny (25-27 czerwca) dla księży wyjeżdżających do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów jest okazją do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.
W spotkaniu, pod przewodnictwem bp Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biorą udział zaproszeni goście – duchowni i świeccy, rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią, przedstawiając w formie prelekcji specyfikę życia i duszpasterstwa wśród polskich emigrantów.