10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Tak Polacy pomagają potrzebującym. Nasze akcje humanitarne są widoczne na całym świecie

Pierwsze Forum Innowacyjnej Pomocy Humanitarnej już za nami. Organizatorem wydarzenia na Stadionie PGE Narodowy był Departament Pomocy Humanitarnej KPRM. Forum uroczyście otworzyli Minister – Członek Rady Ministrów Beata Kempa i Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Ideą wydarzenia było przybliżenie działalności i zintegrowania polskich organizacji pozarządowych i polskich przedsiębiorców. 

- Rząd stara się zwiększać środki finansowe na pomoc humanitarną. Wkład polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej wyniósł w 2017 r. ponad 2 mld złotych – mówiła inaugurując Forum Minister Kempa.

To było pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Jego celem była m.in.: promocja i upowszechnianie wiedzy o polskiej pomocy humanitarnej, integracja środowisk przedsiębiorców i organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy humanitarnej. Forum Innowacyjnej Pomocy Humanitarnej towarzyszyło  ponad 20 polskich stoisk wystawienniczych, gdzie polscy przedsiębiorcy działający w branżach: medycznej, spożywczej, odzieżowej, sprzętu ratowniczego i innych mogli się zaprezentować organizacjom. Wkład polskich firm w działania o charakterze humanitarnym zaczyna być coraz bardziej widoczny w Polsce i na świecie.

Organizacjami, które wzięły udział w wydarzeniu były m.in.: Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Polska, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna UNICEF-u Polska, Redemptoris Missio, Orla Straż. - Liczba osób na świecie, które potrzebują pomocy humanitarnej "lawinowo rośnie". W 2012 roku potrzebowało jej około 62 mln ludzi, w 2017 roku liczba ta wzrosła do 164 mln – powiedziała minister koordynująca w rządzie pomocą humanitarną. Beata Kempa podkreśliła, że 25 proc. osób z tej liczby to potrzebujący z Syrii, Jemenu, Iraku, miejsc gdzie toczą się długotrwałe i brutalne konflikty zbrojne. Minister podsumowała, że rząd zwiększył wydatki na pomoc humanitarną, w roku 2017 było to 173 mln zł i była to kwota ponad siedmiokrotnie większa niż w 2015 r. i około 50 mln większa niż w roku 2016. Jednym z gości honorowych był ks. bp Antoine Chbeir z Syrii, który dziękował polskiemu rządowi za dostarczenie wyjątkowej i bardzo szybkiej pomocy w zakresie leków, pomocy medycznej i chirurgicznej.

Duchowny wskazał, jak drastycznie zmieniła się sytuacja ekonomiczna w trakcie konfliktu zbrojnego. Od początku wojny kondycja gospodarcza Syrii pogorszyła się aż 12-krotnie. Kilkakrotnie podkreślał, że rzeczą, którą zwykli ludzie potrzebują zdecydowanie najbardziej, jest po prostu pokój. Prelegentami podczas Forum byli także: Mads-Emil Nygaard Stærk - Zastępcy Szefa Misji Danii w Polsce, który mówił o wypracowanym przez Danię modelu współpracy organizacji pozarządowych z sektorem biznesu oraz prezesi organizacji pozarządowych i polscy przedsiębiorcy. – Mam nadzieję, że wydarzenie które zainicjowaliśmy będzie się powtarzało  cyklicznie, bo chodzi tu tylko i wyłącznie o pomoc najbardziej potrzebującym – wyraziła życzenie, podsumowując Forum minister Kempa.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Forum Innowacyjnej Pomocy Humanitarnej #Beata Kempa

redakcja