– Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie wspierać szkoły polonijne, dofinansowując je i udostępniając narzędzia edukacyjne – powiedziała podczas konferencji prasowej w Toronto minister Anna Zalewska, która od środy przebywa z wizytą w Kanadzie.
Minister Zalewska poinformowała, że w budżecie na 2018 rok MEN dysponuje kwotą 100 mln zł dla szkolnictwa polonijnego, o 25 mln więcej niż w roku poprzednim.
Wsparcia chcemy udzielać zarówno szkołom sobotnio-niedzielnym, jak kursom językowym czy szkołom przy konsulatach. Uważamy, że każda z tych form nauczania języka polskiego jest bardzo dobra. To, ile środków trafi do danego kraju, zależy od wyników konkursów, a więc od potencjału projektów zgłaszanych przez szkoły – wyjaśniła szefowa MEN.
Konferencja prasowa Minister Edukacji Narodowej @_AnnaZalewska w @PLinToronto: "W następnym roku przeznaczymy 100 milionów złotych na wsparcie szkół polonijnych" pic.twitter.com/RvU5OIdaA0
— PLinToronto (@PLinToronto) 18 listopada 2017
Anna Zalewska podkreśliła, że wiele się spodziewa po współpracy czterech ośrodków dysponujących pieniędzmi dla Polonii, czyli - poza MEN – Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Senatu i Kancelarii Prezydenta.
Razem pracujemy w komisjach dzielących środki na projekty, w tym na szkoły polonijne. Zauważyliśmy np., że są na świecie szkoły, które otrzymywały finansowanie z różnych organizacji, ale są też takie, do których nie trafiały żadne pieniądze – wskazała.
W Kanadzie, poza szkołami weekendowymi dla Polonii, funkcjonuje tylko jeden angielsko-polski program dwujęzycznego nauczania, w katolickiej szkole św. Bazylego w Edmonton (Alberta). Zalewska spotkała się w Edmonton z dyrekcją i uczniami angielsko-polskiego programu św. Jana Pawła II. Zapowiedziała dalsze działania MEN na rzecz popularyzacji polskich materiałów edukacyjnych w środowiskach polonijnych oraz udostępniania narzędzi dla nauczycieli.
Minister @_AnnaZalewska rozmawia o wyzwaniach w nauczaniu języka polskiego w Kanadzie z przedstawicielami organizacji polonijnych, zaangażowanych w edukację dzieci i młodzieży pic.twitter.com/WMFM5nbBG8
— PLinToronto (@PLinToronto) 18 listopada 2017
"Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać z oferty Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Prowadzimy obecnie konsultacje na temat form kształcenia, będziemy też wprowadzać zmiany uwzględniające dwujęzyczność dzieci" - powiedziała Zalewska. Podkreśliła, że MEN dysponuje środkami na kształcenie młodych liderów polonijnych, dla których przygotowywane są m.in. dwutygodniowe obozy w Polsce.