"Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane. Poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa naszej polityki senioralnej" - powiedziała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa.
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Minister Borys-Szopa podkreśliła, że ten dzień to doskonała okazja, by z jednej strony wyrazić szacunek i uznanie dla seniorów – rodziców, dziadków, a z drugiej strony zwrócić uwagę na konieczność tworzenia przestrzeni i warunków przyjaznych osobom starszym.
"Poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa polityki senioralnej rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej"
- podkreśliła.
Szefowa ministerstwa przypomniała o działaniach podejmowanych przez resort na rzecz aktywizacji osób starszych i zapewnienie im godnych warunków życia. Wskazała na programy takie jak "Senior plus", "Opieka 75 plus", Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, "Mama 4 plus", a także na obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury.
"Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane"
- podkreśliła minister.
Borys-Szopa zwróciła uwagę, że osoby starsze, czasem mniej samodzielne, mogą być narażone na różne przykrości – od braku życzliwości, przez przemoc słowną, wykluczenie, aż po przemoc ekonomiczną czy fizyczną.
Zaapelowała o reagowanie w każdej sytuacji, która budzi niepokój.
"Troska i życzliwość nic nie kosztują, a możemy naprawdę pomóc tym, którzy nie zawsze potrafią obronić się sami"
- wskazała minister.
"Nie zapominajmy także, że osoby starsze to prawdziwa skarbnica wiedzy, mądrości życiowej i doświadczenia. To wartości nie do przecenienia, z których możemy i powinniśmy czerpać, które powinniśmy doceniać nie tylko od święta"
- dodała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Światowy Dzień Praw Osób Starszych ma na celu zwrócenie uwagi na osoby źle traktowane, zaniedbywane i wykorzystywane przez swoje otoczenie.
Zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa m.in. seniorom to cel przyjętego przez rząd pod koniec maja projektu nowelizacji ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego.
Projektowane zmiany mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. Projekt przewiduje m.in., że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia – otrzyma karę 40 tys. zł (nie dostanie także pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania). Projekt uzupełnia także dotychczasowe przepisy o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego tak, aby opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie