Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

​Trotyl na tupolewie? Próbki z wraku mają już brytyjscy naukowcy

Próbki pobrane z wraku rządowego Tu-154M ze Smoleńska trafiły już do laboratorium w Wielkiej Brytanii. Mają zostać zbadane na obecność pozostałości materiałów wybuchowych. 

arch. GP
arch. GP
Próbki pobrane z wraku rządowego Tu-154M ze Smoleńska trafiły już do laboratorium w Wielkiej Brytanii. Mają zostać zbadane na obecność pozostałości materiałów wybuchowych. 

Do laboratorium DSTL (Defence Science and Technology Laboratory) w Kent zostały przetransportowane do badań fizykochemicznych ślady zabezpieczone podczas oględzin wraku samolotu w latach 2012-13 – poinformowała Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej. Dodała, że przewieziono je transportem lądowym.

Informację o tym, że laboratorium brytyjskiego MON ma już te próbki, poinformowała TVN24. Według stacji, konwój z Warszawy do Londynu ruszył przed dwoma tygodniami. Operację przygotowywano w tajemnicy; wymagała ona uzgodnień z policją z Niemiec, krajów Beneluksu i Wielkiej Brytanii. Według TVN24, prokuratura nie chciała ryzykować transportu lotniczego, by dowody nie przepadły wskutek ewentualnego wypadku.

W kwietniu tego prokuratorzy prowadzący śledztwo ujawnili, że laboratoria z Włoch, Hiszpanii oraz dwa z Wlk. Brytanii zbadają próbki z ciał ekshumowanych oraz z wraku Tu-154 na obecność pozostałości materiałów wybuchowych. Według prokuratury, umiędzynarodowienie tych badań jest spowodowane wątpliwościami co do opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

Zapowiedziano wtedy, że pierwsze próbki zostaną przekazane do badań w maju. Będą one przesyłane za granicę w pakietach po kilkadziesiąt próbek; badanie pakietu będzie trwało kilka miesięcy.

Sprawa śladów materiałów wybuchowych stała się głośna, gdy w 2012 r. Cezary Gmyz napisał w „Rzeczpospolitej”, że śledczy na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny.

 



Źródło: PAP,niezalezna.pl

#Defence Science and Technology Laboratory #DSTL #tupolew trotyl #Katastrofa smoleńska #tupolew #Smoleńsk

plk