Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Apel Smoleński na 7. rocznicę tragedii: Walka o pamięć będzie trwać

Co miesiąc podczas obchodów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej odczytywany jest Apel Pamięci.

wg

Co miesiąc podczas obchodów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej odczytywany jest Apel Pamięci. Dziś poseł Anita Czerwińska wygłosiła jednak szczególnie ważny tekst, odnoszący się do samej istoty poszukiwań prawdy o tej największej polskiej tragedii ostatnich dziesięcioleci.

Prezydent Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Prezydent Ryszard Kaczorowski... tak zaczyna się polski apel poległych napisany w wieku XXI. Do panteonu ofiar Katynia, Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych dołączyli ludzie, których zdrada zaskoczyła o świcie. Zdradzono ich śmierć i ich pamięć. Mieli zginąć w katastrofie i pozostać zapomniani. Tak się nie stało - powiedziała Anita Czerwińska.

A następnie stwierdziła:

Nie mogliśmy ich osłonić przed śmiercią, ale mogliśmy nie pozwolić, by zaginęła o nich pamięć. Walka o pamięć stała się najważniejszą bitwą ostatnich lat. Aresztowane tulipany, gaszone znicze, zakazana modlitwa przed krzyżem smoleńskim stały się jej symbolem. To z naszej modlitwy i z odruchu naszych serc wzięła się ta wielka narodowa wspólnota, która nie chce zapomnieć tamtej tragedii.

Reklama

Końcowa część apelu brzmi następująco:

Pod wpływem tej wspólnoty zmienialiśmy się na lepsze. Anonimowi ludzie, którzy w Polsce i na całym świecie poświęcali swój czas, a nierzadko narażali się na drwiny i szykany w pracy i w swoim otoczeniu, nie pozwolili na zamazanie wartości wielkiej ofiary złożonej 10 kwietnia 2010 r. Ta ofiara staje się dzisiaj zaczynem siły budującej polską tożsamość. Jesteśmy o tyle lepsi, o ile wytrwaliśmy w miejscu, w którym musieliśmy się sprawdzić. Będziemy tu trwać, aż prawda dotrze do każdego, który jej szuka, a ofiary zostaną godnie upamiętnione. Tutaj, na Krakowskim Przedmieściu.

wg

Reklama