Zagadka Iła-76, który miał próbować lądować w Smoleńsku tuż przed zniszczeniem Tu-154, do dziś pozostaje niewyjaśniona. Portal Niezalezna.pl dotarł do rosyjskiego wojskowego telegramu "Rakieta" z 31 marca 2010 r., który nakazuje "wydzielenie" Iła-76 "w celu zabezpieczenia specjalnych działań" w Smoleńsku. Pod telegramem podpisany jest gen. Władimir Benediktow - ten sam, który z Moskwy nadzorował operację sprowadzania polskiego Tu-154 w dniu 10 kwietnia 2010 r.
Gen. Benediktow jako pilot-snajper oraz jako dowódca brał udział aż w trzech wojnach: w Afganistanie i w obu konfliktach rosyjsko-czeczeńskich (w 1994 i 1999 r.).
W Czeczenii dowodził krwawymi akcjami „antyterrorystycznymi” i powietrznymi operacjami specjalnymi.
W dniu katastrofy smoleńskiej był
szefem sztabu i zastępcą dowódcy wojskowego lotnictwa transportowego (BTA). 10 kwietnia 2010 r. z Benediktowem, przebywającym wówczas w Moskwie, łączyli się kontrolerzy ze smoleńskiej wieży.
„Towarzyszu generale, podchodzi do trawersu, wszystko włączone” - meldował generałowi płk Nikołaj Krasnokutski tuż przed katastrofą polskiego tupolewa. Co zostało włączone? Tego nie wiadomo.
Co ciekawe - pracownicy wieży smoleńskiej, zwłaszcza płk Krasnokucki,
wyraźnie unikali wypowiadania nazwiska generała. Osobą, dzięki której przypadkowo poznaliśmy personalia dowódcy, jest telefonistka, która musiała przekazać jego nazwisko kierownikowi lotów ppłk. Pawłowi Pliusninowi, bo płk Krasnokucki wyszedł akurat na płytę lotniska.
Portal Niezalezna.pl dotarł do
rosyjskiego wojskowego telegramu "Rakieta" z 31 marca 2010 r., podpisanego właśnie przez gen. Benediktowa. Nakazuje on "wydzielenie" Iła-76
"w celu zabezpieczenia specjalnych działań" w Smoleńsku, a także - co interesujące - w Sankt Petersburgu oraz Nowosybirsku. Z depeszy, której nagłówek brzmi:
TELEGRAM RAKIETA / RAKIETA LOGIKA CZO 131 31 1810-/-dowiadujemy się, że jest to
rozkaz Głównego Sztabu Sił Powietrznych.
Ił-76 - zarówno przed przylotem premiera Tuska 7 kwietnia 2010, jak i po wizycie prezydenta Kaczyńskiego 10 kwietnia - miał przewieźć samochody specjalne, kilkaset kilogramów "ładunku" (takiego słowa użyto w telegramie) oraz parunastu pracowników Federalnej Służby Ochrony. Czy chodziło o pojazdy i ochronę dla polskiej delegacji?
Tak mogłoby się wydawać, ale według informacji portalu Niezalezna.pl pilot Iła-76 Oleg Frołow - mający rzekomo 10 kwietnia chcieć lądować w Smoleńsku, by zabrać limuzyny - zeznał przed rosyjskimi śledczymi, że tak naprawdę... dokonywał oblotu lotniska, m.in. urządzeń radiolokacyjnych. Jak było w rzeczywistości? Jaką faktycznie rolę odegrał Ił-76? Według naszych informacji wątek ten zostanie poruszony na dzisiejszej konferencji podkomisji smoleńskiej.
Sam fakt, że ktoś taki jak gen. Benediktow nadzorował zarówno skierowanie Iła-76 do "zabezpieczenia specjalnych działań" (co jeszcze można zrozumieć z uwagi na jego funkcję), jak i bezpośrednio koordynował podejście do lądowania Tu-154, jest zdumiewający. Przypomnijmy: śp. Walter Jajko, emerytowany generał amerykańskich Sił Powietrznych, były doradca sekretarza obrony USA ds. wywiadu oraz ekspert od lotniczych operacji specjalnych, powiedział w 2012 r. „Gazecie Polskiej”:
„Rozmowy, jakie prowadził gen. Benediktow, i instrukcje, jakich udzielał, w żadnym wypadku nie mieszczą się w normalnych procedurach. Przeciwnie, wzbudzają poważne podejrzenia.”
Po katastrofie smoleńskiej, 7 stycznia 2013 r.,
Benediktow został awansowany na dowódcę wojskowego lotnictwa transportowego (BTA). Po tragicznych wydarzeniach 10 kwietnia 2010 r. nagrodzony został także płk Krasnokucki. Z zastępcy bazy lotniczej w Twerze awansował on na dowódcę 610. centrum wdrożenia bojowego i wyszkolenia załóg wojskowego lotnictwa transportowego w Iwanowie.
Doceniono także profesjonalizm naczelnika FSB w Smoleńsku, który niespodziewanie został powołany na to stanowisko kilka dni przed katastrofą smoleńską –
płk. Olega Konoplewa. 11 czerwca 2010 r. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret o nadaniu mu stopnia generała-majora.
Źródło: niezalezna.pl
#Smoleńsk #Ił-76 #Władimir Benediktow
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Grzegorz Wierzchołowski