Sama składałam przed laty - jak tylko przyszły do Polski dokumenty rosyjskie - wniosek o to, żeby potwierdzić tożsamość mojego męża. Wówczas nie było ku temu właściwego klimatu politycznego. Dzisiaj mam szansę dowiedzieć się, kogo tak naprawdę pochowałam i godnie pochować mojego męża - stwierdziła Magdalena Merta, wdowa po byłym wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
Dziś była ona gościem Roberta Mazurka, prowadzącego „Poranną rozmowę” w radiu RMF FM. Mówiono m.in. o ekshumacjach ofiar tragedii smoleńskiej.
- Mamy za sobą dziewięć ekshumacji. Na te dziewięć ekshumacji przypada sześć pomyłek co do tożsamości ofiar. Zachodzi bardzo poważne domniemanie, że wdowa po oficerze BOR-u niekoniecznie chroni w tym swoim grobie akurat swojego męża. Bardzo możliwe, że chroni mojego. A do tego nie ma prawa. Jeżeli Tomek spoczywa w cudzym grobie, to ja nie uszanuję żadnego oporu przed otwieraniem grobu. Tomek ma wrócić do naszego rodzinnego grobu i tyle - mówiła Magdalena Merta.
Jeżeli to nie jest mój mąż, to też mam nadzieję, że zostanie znaleziony w czyjejś trumnie i też będę miała szansę na pożegnanie go, godne i ostateczne
- stwierdziła.
Czytaj też: MSZ spalił rzeczy T. Merty "z sympatii do wdowy"
Prowadzący zapytał o tych, którzy sprzeciwiają się ekshumacjom swoich bliskich.
Pewna część rodzin zamknęła rozdział pod tytułem Smoleńsk już w 2010 roku. Odzyskali spokój, odeszli od tej tragedii. Dla nas, te blisko siedem ostatnich lat, to była nieustanna gehenna, nieustanne pytania, wątpliwości, niepewność. Oni mieli przez te sześć lat spokój i teraz ten spokój im ktoś zakłóca. My różnimy się o tyle, że myśmy tego spokoju nie mieli. Myśmy mieli ten koszmar, wątpliwości. I dziś dopiero mamy szansę na odzyskanie spokoju
- odpowiedziała Magdalena Merta.
Czytaj też: Magdalena Merta dla niezalezna.pl: Nie wierzę w opowieści MSZ i Sikorskiego
Wdowa po Tomaszu Mercie zdecydowanie podsumowała pracę polskich śledczych prowadzone zaraz po tragedii.
Myślę, że (...) Prokuratura Wojskowa, szczęśliwie już nieistniejąca, i zespół techniczny - głównie działały tak, żeby chronić interesy rosyjskie
- stwierdziła.
Magdalena Merta zwróciła uwagę m.in. na fakt zaginięcia obrączki jej męża po wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku. Jej zdaniem biżuteria mogła zostać skradziona w polskiej ambasadzie w Rosji.
Tomasz Merta w 2005 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Po zmianie rządu dwa lata później pozostał na tych stanowiskach. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Był żonaty z Magdaleną Mertą. Osierocił trzy córki.
Źródło: rmf24.pl
#Smoleńsk #Katastrofa smoleńska #Tomasz Merta #Magdalena Merta
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
pb