Wielkim przetargiem na serwery dla uczelni organizowanym przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) interesują się służby i politycy - czytamy w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".
Jak podaje dziennik, PCSS afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN oraz siedem uczelni technicznych chcą kupić klaster obliczeniowy i system składowania danych wraz z systemem chłodzenia. Wartość przetargu szacowana jest na 80-100 mln zł.
Jego organizatorom wykonawcy zarzucali jednak preferowanie rozwiązań firmy Huawei. Zgodnie z informacją "PB" PCSS z tą firmą współpracuje od kilku lat, a w 2015 r. uruchomił z nią Centrum Innowacji PCSS-Huawei. "PCSS odrzucał zarzuty i twierdził, że wielu wykonawców jest w stanie spełnić wymagania zapisane w dokumentacji postępowania" - zaznacza dziennik.
To postępowanie - podaje "PB" - znalazło się w orbicie zainteresowania m.in. Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Rzecznik CBA Temistokles Brodowski powiedział gazecie, że funkcjonariusze zwrócili się o dokumenty związane z przetargami. "Obecnie trwają czynności analityczno-informacyjne" - wyjaśnił.
W kilku źródłach dziennik potwierdził, że sprawie przygląda się także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To - według "PB" - nie dziwi ze względu na zatrzymanie w styczniu ówczesnego pracownika polskiego oddziału Huawei Weijinga W., któremu postawiono zarzut szpiegostwa. "Weijing W. od 2017 r. był dyrektorem Huawei odpowiedzialnym za sprzedaż produktów firmy w sektorze publicznym, miał kontakty także w PCSS, co potwierdzają też nasze źródła" - czytamy.
"Istotne jest też, że PCSS to jedno z polskich centrów komputerów dużej mocy. Zarządza m.in. siecią PIONIER, która łączy wszystkie uczelnie i instytuty badawcze. Dostarcza także infrastrukturę obliczeniową oraz zaawansowane usługi związane z przetwarzaniem czy udostępnianiem systemów archiwizacji o dużych pojemnościach. Jest wykorzystywana do obliczeń w ramach międzynarodowych i krajowych projektów badawczych"
- podkreśla gazeta.
"PB" zauważa, że dostęp do klastra oznacza dostęp do danych, a jednocześnie trwa dyskusja o bezpieczeństwie urządzeń oferowanych przez chińskie firmy.