Szef resortu zdrowia ocenił, że w poprzednich latach "najgorsze w systemie ochrony zdrowia było to, że nikt nigdy nie traktował zdrowia jako ważnej rzeczy w polityce kraju".
Zaznaczył, że przedstawiona podczas sobotniej konwencji "Piątka dla zdrowia" jest "częściowo kontynuacją dotychczasowych działań, a częściowo nowymi wyzwaniami, które są na następną kadencję".
Szumowski podziękował jednocześnie swoim współpracownikom za dotychczasową pracę.
"Ale na przyszłą kadencję mogę wam obiecać zupełnie co innego - pot, krew i łzy. To jest jeszcze naprawdę ciężka praca"
- powiedział.
Minister wskazywał, że fundusz modernizacji szpitali musi być sprawiedliwie rozwiązany. "Tutaj finanse muszą być rozdzielone pomiędzy szpitale, które naprawdę potrzebują tej modernizacji, a nie takie, które, mówiąc językiem kolokwialnym przepalą kolejne miliony" - powiedział szef MZ.
Podkreślił, że ważna jest także informatyzacja służby zdrowia, która jest po to, by poprawiać jej jakość.
"Jeśli chcemy mówić o jakości w służbie zdrowia, czy ktoś jest leczony dobrze czy źle, to musimy mieć systemy informatyczne. (..) To realnie oddziałuje na pacjenta" - dodał Szumowski.
"Ważna jest także profilaktyka dla pacjentów. Chcemy, żeby każdy Polak cyklicznie, począwszy od 40. roku życia miał bon, który będzie mógł zrealizować i zrobić badania kontrolne"
- powiedział.
Odnosząc się do zapowiedzi dot. zmian w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie ocenił, że "wiedza i innowacyjność napędza gospodarkę". "Potrzebujemy takiego napędu, takiego centralnego miejsca, gdzie najnowsze technologie nie tylko będą sprowadzane z zachodu, ale będą wymyślane tu w Polsce" - powiedział.
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie czeka rewitalizacja i rozbudowa. Minister zdrowia i dyrektor placówki prof. Jan Walewski podpisali we wtorek umowę w tej sprawie. Program, który zakłada kompleksową rewitalizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rząd przyjął 10 września. Ma on być realizowany w latach 2019-2024. Jego wartość to 872 mln zł, z czego prawie 740 mln zł będzie pochodzić z funduszy ministerstwa zdrowia.