Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał skargi dwóch migrantów, którzy twierdzą, że zostali niewłaściwie zawróceni na Białoruś. Sąd przyznał im zwrot kosztów sądowych. Polskie sądy działają na korzyść osób nielegalnie przekraczających granicę?
Komendant Straży Granicznej w Mielniku przegrał dwie sprawy dotyczące migrantów, którzy skarżyli się na procedurę zawracania na Białoruś - pisze "Wirtualna Polska". Obaj cudzoziemcy otrzymali zwrot kosztów sądowych, co wynika z wyroków opublikowanych przez sąd w Białymstoku. Straż Graniczna została zmuszona do opłacenia 697 zł każdemu z nich.
Jednym z migrantów był Afgańczyk, który doznał złamania stopy po upadku z granicznego płotu. Po pobycie w polskim szpitalu cofnięto go na Białoruś, gdzie kontynuował leczenie. Polscy aktywiści doradzili mu złożenie skargi do sądu administracyjnego. Podobny los spotkał Etiopczyka, który złamał nogę, próbując pokonać graniczną barierę. Mężczyzna, będący homoseksualistą, twierdził, że w Etiopii grozi mu kara pozbawienia wolności. W obu przypadkach sąd uznał, że Straż Graniczna powinna przyjąć ich wnioski o azyl.
Migranci są narzędziem wojny hybrydowej prowadzonej przez reżimy Łukaszenki i Putina. Ostatnie decyzje WSA w Białymstoku to niebezpieczny precedens. Wyroki takie mogą zachęcić kolejnych migrantów do nielegalnego przekraczania granicy, którzy będą wiedzieć, że wyrok sprawiedliwości jest po ich stronie. Mogą również sparaliżować działania Straży Granicznej, która musi zmagać się z ogromnym napływem nielegalnych migrantów.
Decyzje sądowe z 5 marca stały się prawomocne, co otwiera cudzoziemcom drogę do dalszych roszczeń cywilnych. Korzystny wyrok sądu administracyjnego może stanowić przykład dla innych migrantów, którzy będą chcieli skorzystać z podobnych ścieżek prawnych.
Przypomnijmy, że w pierwszej takiej sprawie z 2023 roku trzech Afgańczyków domaga się 240 tys. zł odszkodowania. Rozpatrywanie pozwu przeciąga się, ponieważ dwóch "azylantów" wyjechało z Polski.
Sąd zarzucił Straży Granicznej, że nie przeprowadziła kontroli legalności pobytu migrantów na terytorium Polski i nie przyjęła ich wniosków o azyl. Zamiast tego zostali oni zawróceni na Białoruś przez tzw. paczkomat - bramkę serwisową na granicy. Skarga na takie działania służb została uznana za zasadną.
#GazetaPolska | Kontynuatorzy sądów kiblowych i wyrywania paznokci w akcji. Tortury zemstą za naruszenie wpływów
— Gazeta Polska - w każdą środę (@GPtygodnik) July 17, 2024
Sprawdź » https://t.co/fvUWlwaxGS 📍#media #news #RT https://t.co/nOM7SYsyEA