Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Seniorze - nie masz jak dotrzeć do punktu szczepień? Zamów transport bądź wezwij zespół mobilny

Potrzebę transportu do punktu szczepień lub przyjazdu zespołu mobilnego można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

zdjęcie ilustracyjne / Karol Szadkowski (AMZ Kutno) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Minister został zapytany w piątek na konferencji prasowej o punkty szczepień, które już są przeciążone i "odsyłają chętnych z kwitkiem".

Dworczyk zwracał uwagę, że mapa punktów szczepień i zapotrzebowania na szczepionki w tej chwili kształtuje się i do 25 stycznia - kiedy rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej - jeszcze będzie się kształtowała. - Potem ona i tak będzie jeszcze uzupełniana. To jest sprawa oczywista, że będziemy dopasowywać liczbę dostarczanych szczepionek do zamówień - mówił.

Zapewnił, że nie ma takiej możliwości, żeby do miejscowości, w której jest mniej osób potrzebujących, trafiło więcej szczepionek i tym samym nie trafiło do gminy, gdzie tych potrzebujących jest więcej.

Przypomniał, że aby szczepionki trafiły do danego punktu, ten punkt musi złożyć zapotrzebowanie.

- Jeżeli jakiś punkt nie składa tego zapotrzebowania w systemie SDS, to wiemy, że ta pula jest wolna i można ją przenieść do punktu, gdzie zapotrzebowanie jest większe. Elastycznie będziemy do tej kwestii podchodzić

- podkreślił Dworczyk.

Zaznaczył, że to, co dziś nas ogranicza, to liczba szczepionek, które trafiają do Polski w ramach unijnego mechanizmu. - Jeżeli tylko liczba tych szczepionek się zwiększy, wtedy też zmniejszy się problem z dostępnością w różnych częściach Polski w punktach szczepień do tego preparatu - dodał.

Szef KPRM był również pytany o to, jak zasygnalizować, że trzeba przyjechać do pacjenta np. z niepełnosprawnością, aby go zaszczepić.

Dworczyk mówił, że transport do punktu szczepień można zamówić za pośrednictwem infolinii, a także w gminach pod specjalnym telefonem udostępnionym przez samorząd.

- W bardzo wielu gminach Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna we współpracy z gminami organizuje dowóz pacjentów do punktów szczepień

- podkreślił.

- Są też osoby, do których musi pojechać zespół mobilny. W większości punktów szczepień są takie zespoły mobilne, które mogą do leżącego pacjenta dojechać - oświadczył.

Dworczyk został też zapytany o zapisy na szczepienia osób będących w kryzysie bezdomności. Jak mówił, każdy pełnoletni obywatel - niezależnie od tego, czy jest ubezpieczony, czy nie, czy ma adres zameldowania, czy nie - może się zgłosić za pośrednictwem trzech kanałów na szczepienie.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#mobilny punkt szczepień #Michał Dworczyk

am