Za odrzuceniem projektu Kukiz'15 opowiedziało się 10 posłów, przeciw zagłosowało 9, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Jednocześnie komisja w głosowaniu opowiedziała się za przyjęciem projektu uchwały przygotowanego przez PiS. Za głosowało 16 posłów, nikt nie był przeciw, a 7 posłów wstrzymało się od głosu. Do projektu tego wprowadzono poprawki sugerowane przez Biuro Legislacyjne, uwzględniające także uwagi zgłoszone przez Biuro Analiz Sejmowych.
Debatę nad projektami na posiedzeniu plenarnym Sejmu przeprowadzono 9 maja, po czym oba dokumenty skierowano do komisji ustawodawczej.
Wniosek PiS dotyczy powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego.
Do zakresu działania Komisji należałoby zbadanie i ocena prawidłowości, i legalności działań oraz zaniedbań i zaniechań Skarbu Państwa związanych z VAT i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.
Dziś Komisja Ustawodawcza dodała do tytułu uchwały wskazany w projekcie zakres czasowy prac komisji śledczej. Ponadto posłowie zgodzili się, aby zawęzić katalog organów, które miałyby być poddane analizie komisji. Pierwotnie w projekcie wskazano, że ocena komisji miałaby się odnosić "w szczególności" w odniesieniu do działań: członków rządu (zwłaszcza ministra finansów), prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prokuratury oraz organów powołanych do ścigania przestępstw, w szczególności szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy.
Zdaniem sejmowych legislatorów użycie sformułowania "w szczególności" oznacza, że katalog podmiotów będących przedmiotem badania komisji będzie otwarty, tymczasem - zgodnie z orzecznictwem TK - powinien on być określony w uchwale. "To nie sama komisja powinna decydować w toku prowadzonego śledztwa, jakich podmiotów badaniem się zajmuje, tylko to powinno być z góry ustalone w uchwale" - argumentowano.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu posłów PiS, zmiana rządu w 2015 r. przyniosła zdecydowane odwrócenie trendu, luka w VAT zaczęła się dynamicznie zmniejszać. Zgodnie z szacunkami NBP w ciągu dwóch lat zmalała o ok. 9 proc., co oznacza, że wynosi ok. 15 proc. i plasuje się w okolicach unijnej średniej.
- W toku prac komisja powinna wskazać osoby odpowiedzialne, określić stopień winy – od niekompetencji i zaniedbania po działanie umyślne oraz sformułować wnioski w zakresie konsekwencji politycznych i karnych kierując wnioski do odpowiednich organów
- postulują pomysłodawcy powołania komisji.
Natomiast projekt uchwały przygotowanej przez posłów Kukiz'15 mówi o powołaniu "Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego od 2007 r.".
Zgodnie z projektem działania komisji śledczej powinny skupić się m.in. na ustaleniu, jakie kroki podejmowały i podejmują organy władzy państwowej w celu zapobieżenia powstawaniu i wzrostowi luki w VAT i zaniżonych wpływów z akcyzy. Należałoby też ustalić, czy możliwe było lub jest podjęcie skuteczniejszych działań, a jeśli tak, to czy brak ich podjęcia wynikał z niekompetencji osób za nie odpowiedzialnych, czy też celowych zaniechań.
Posłowie Kukiz'15 uważają, że należy ustalić osoby ewentualnie odpowiedzialne za zaniechania oraz to, kto skorzystał pośrednio lub bezpośrednio na luce w VAT i wyłudzeniach podatku akcyzowego, "a w szczególności czy wśród beneficjentów zjawiska nie było prominentnych polityków, urzędników państwowych i członków ich rodzin".
"Prace komisji powinny skupić się przede wszystkim na działalności resortu finansów, odpowiedzialnego za politykę finansową państwa, jak również na działalności NBP, NIK, organów powołanych do ścigania przestępstw, w tym przestępstw skarbowych oraz posłów i senatorów RP"
- napisano w uzasadnieniu do wniosku.
Zgodnie z oboma wnioskami komisja śledcza miałaby liczyć 9 członków