Kwiatkowski został wezwany jako były minister sprawiedliwości - w latach 2009-11 i prokurator generalny - w latach 2009-10. Świadkami przed komisją byli już jego poprzednicy na tym stanowiskach - Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma (przed rozdzieleniem funkcji ministra i prokuratora generalnego), a także następcy - Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości oraz Andrzej Seremet jako prokurator generalny.
Jeszcze we wrześniu ub. roku szef komisji śledczej Marcin Horała z PiS mówił, że komisja chce Kwiatkowskiego przesłuchać „w obydwu rolach”, czyli nie tylko jako ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego, ale także jako prezesa NIK.
Kwiatkowski jako prezes NIK wypowiadał się o wyłudzeniach VAT m.in. podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Przedstawił wtedy dane, z których wynikało, że od roku 2015 odnotowano znaczący wzrost ściągalności tego podatku, co było spowodowane przede wszystkim wdrożonymi mechanizmami prawnymi, ale także wzrostem gospodarczym i wzrostem konsumpcji. Mówił też, że jego zdaniem w 2018 roku nie będzie już tak znaczącej poprawy ściągalności VAT.
Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą, ma zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.
Przesłuchała już wielu świadków, w tym większość wiceministrów finansów z badanego okresu oraz byłego szefa tego resortu Jana Vincent-Rostowskiego (dwukrotnie).