- Sięgnęliśmy po wzory stosowane m.in. we francuskim wymiarze sprawiedliwości. Zachowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości muszą być usankcjonowane. Nie możemy pozwalać, aby sędziowie byli jednocześnie politykami, lub żeby łamali prawo – powiedział "Gazecie Polskiej Codziennie" poseł Marek Ast, przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
W zeszłym tygodniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustaw dotyczących sądownictwa. Co wniosą nowe przepisy? Marek Ast tłumaczy, że działalność sędziów musi być przejrzysta. "Przepisy zawarte w projekcie ustawy nakładają na nich obowiązek m.in. ujawnienia funkcji pełnionych w różnych fundacjach, prowadzonych stron internetowych i portali. Chodzi o wszystkie te rzeczy, które mogą stać w opozycji do niezawisłości sędziowskiej" - wyjaśnia w rozmowie z "GPC".
Na zarzuty opozycji, że w tym projekcie ustawy są również rzeczy, które mają wymusić na sędziach posłuszeństwo wobec władzy, Ast odpowiada:
To jest skrajna dezinformacja. My sięgnęliśmy po wzory stosowane m.in. we francuskim wymiarze sprawiedliwości. Zachowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości muszą być usankcjonowane. Nie możemy pozwalać, aby sędziowie byli jednocześnie politykami lub żeby łamali prawo. Mamy teraz sytuację, gdy przedstawiciele nadzwyczajnej kasty, jak sami siebie określili, przyznają sobie kompetencje organów państwowych. Jedni sędziowie kwestionują statusy innych, którzy zostali powołani zgodnie z prawem. To jest sytuacja niedopuszczalna i należy wprowadzić mechanizmy dyscyplinujące takie zachowania. Sędziowie nie mogą stać ponad prawem, mają stać na jego straży.