16 samorządów z Dolnego Śląska przystąpiło do programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu mieszkańcy pozyskują pieniądze m.in. na wymianę starych, węglowych pieców i ocieplenie domów. Przyznano już na to 24 mln zł dotacji.
16 samorządów podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i przystąpiło do programu.
Porozumienia podpisali włodarze gmin uzdrowiskowych: Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Duszniki-Zdrój oraz samorządowcy z Dobroszyc, Szklarskiej Poręby, Chojnowa, Podgórzyna, Głuszycy, Bierutowa, Zgorzelca, Gaworzyc, Nowogrodźca, Udanina, Grębocic i Zawoni.
„Zapraszam wszystkie dolnośląskie samorządy do włączenia się w obsługę tego ważnego dla mieszkańców programu”
- przekazał w komunikacie Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu
W ramach zawartej umowy, samorządy będą m.in. udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Zajmą się również ich oceną i weryfikacją. Gminy będą przyjmowały wnioski oraz ich ewentualne korekty, dokonają również ich oceny i weryfikacji.
"+Czyste Powietrze+ to kompleksowy program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą nie tylko wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, ale i pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. W efekcie program przyczyni się do poprawy czystości powietrza, ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego, który będzie płacił mniej za ogrzewanie”
- mówi Kasztelowicz.
„Od jesieni ub. roku, kiedy program został uruchomiony działają cztery punkty obsługi klienta programu "Czyste Powietrze", prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu w: stolicy regionu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Teraz liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu” - napisano w komunikacie.
Jak podano, na portalu beneficjenta jest zalogowanych ponad 11 tysięcy osób, to potencjalni beneficjenci programu „Czyste Powietrze”. Do WFOŚiGW we Wrocławiu wpłynęło 3,2 tys. wniosków, z których rozpatrzono 1,9 tys. Przyznane dofinansowanie to kwota blisko 24 mln zł. Fundusz podpisał 721 umów