Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie wyborów europejskich. Co z tą decyzją zrobią Bodnar i spółka?

Dzisiaj Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uznał ważność wyborów do Parlamentu Europejskiego. Czy obóz rządzący kwestionuje tę decyzję? Na posiedzeniu nie było przedstawiciela Prokuratora Generalnego, ani też nie zostało przedstawione jego stanowisko.

Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy
Błażej Filipowski - Gazeta Polska

Do uchwały o ważności wyborów zdanie odrębne zgłosiło dwóch sędziów – Leszek Bosek i Grzegorz Żmij - spośród 17 sędziów Izby podejmujących uchwałę. Wskazali oni, że ich zdaniem postępowanie powinno zostać zawieszone do czasu usunięcia przez ustawodawcę stwierdzonych w orzecznictwie europejskim wad proceduralnych odnoszących się do ukształtowania Izby Kontroli Nadzwyczajnej i jej składu.

We wtorkowym posiedzeniu SN brał udział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak i wnosił on o uznanie ważności wyborów z 9 czerwca br.

Obwieszczenie PKW o wynikach tegorocznych wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego ukazało się w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. po południu.

Zgodnie z przepisami Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów, rozstrzyga o ważności wyborów.

Co zrobi obóz rządzący?

Nieobecny był przedstawiciel Prokuratora Generalnego; PG nie zajął też stanowiska w sprawie. W piśmie do SN powoływał się na wyroki trybunałów europejskich odnoszące się do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i sędziów tej Izby wyłonionych w procedurach przez KRS po zmianach wprowadzonych przez rząd PiS w 2017 r.

Jeszcze wczoraj, w TOK FM, prokurator generalny Adam Bodnar stwierdził, że "decyzje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie powinny być respektowane przez administrację".

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN ma zająć się odwołaniem Prawa i Sprawiedliwości od decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego PiS i tym samym odebraniu części subwencji oraz dotacji. PiS ma złożyć apelację do końca tygodnia.

Od orzeczenia SN nie przysługuje odwołanie. Jeśli SN uzna skargę za zasadną, PKW postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Adam Bodnar #Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

dm