Blisko 90 spraw zostało już skierowanych do Państwowej Komisji ds. Pedofilii - poinformowano dziś na stronie tego urzędu. W ponad 30 sprawach Komisja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Jak przekazała komisja, większość trafiających do niej spraw dotyczy przestępstw o charakterze pedofilskim, bezpośrednio związanych z działaniem na szkodę dziecka przez osoby najbliższe.
- Część ze spraw dotyczy przestępstw uprzednio złożonych do organów ścigania przez osoby poszkodowane. Zgłoszenia kierowane są drogą listowną oraz przekazywane są w trakcie spotkań, jakie Członkowie Komisji odbywają regularnie z osobami skrzywdzonymi oraz z ich bliskimi
- poinformowała komisja.
Jak dodano w komunikacie, w przypadku ponad 30 zgłoszeń komisja sama skierowała wniosek do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Z kolei w niespełna 30 sprawach komisja zawnioskowała o przesłanie akt dotyczących poszczególnych spraw do prokuratury lub sądu.
Komisja przekazała też, że w ostatnich tygodniach podejmowała kolejne działania w obszarze edukacyjno-prewencyjnym.
- Członkowie komisji spotykali się z kolejnymi ekspertami podejmującymi w swojej pracy temat walki z przestępczością seksualną kierowaną wobec dzieci. Były to rozmowy z badaczami analizującymi wskazane zjawisko oraz z praktykami, którzy od lat zajmują się udzielaniem wsparcia osobom skrzywdzonym oraz ich bliskim
- wskazała komisja.
]Jej członkowie spotkali się też z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim i komendantem głównym policji gen. Jarosławem Szymczykiem. Jak zaznaczono, celem tych spotkań było przede wszystkim ustalenie zasad współdziałania, skierowanych na jak najszybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym, w ramach prowadzonych przez komisję spraw.
Komisja poinformowała, że podejmuje kolejne działania badawcze. Jak przekazano, w najbliższym czasie jej członkowie planują kolejne spotkania z ekspertami oraz organizacjami zajmującymi się tematem pedofilii.
W końcu listopada Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która wie o takim przypadku. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą.
Komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu ub.r. Jej powstanie zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Nowo powołani członkowie komisji złożyli ślubowanie w lipcu 2020 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.