Internetowe Muzeum Arcybiskupa Antoniego Baraniaka Niezłomnego Żołnierza Kościoła, jest wieloetapowym projektem, mającym na celu zgromadzenie w formie cyfrowej i udostępnienie materiałów związanych z życiem i działalnością metropolity poznańskiego. Dziś wystartowała strona www.muzeumbaraniaka.pl
Arcybiskup Antoni Baraniak stał się w ostatnich latach jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego episkopatu z okresu powojennego. Był to trudny czas dla Kościoła, z którym bezpardonową walkę podjęła komunistyczna władza. Jednym z najbardziej bolesnych wydarzeń tego okresu było aresztowanie w nocy z 25 na 26 września 1953 r. prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kierownika prymasowskiego sekretariatu bp Antoniego Baraniaka. Prymasa przez kolejne trzy lata przytrzymywano w miejscach odosobnienia, natomiast bp Baraniak został przewieziony do Aresztu Śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Tam przez trzy lata poddawany był brutalnemu śledztwu przez komunistycznych oprawców. Był m.in. 145 razy przesłuchiwany, niekiedy po kilkanaście godzin, zrywano mu paznokcie, przetrzymywano przez wiele dni bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi. Mimo okrutnych tortur fizycznych i psychicznych nie dał się złamać i nie obciążył prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom. Uzyskanie takich zeznań umożliwiłoby wytoczenie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu pokazowego procesu o zdradę państwa, na wzór podobnych wytoczonych hierarchom Kościoła w innych krajach Europy Środkowo - Wschodniej. Biskup Baraniak okazał się pasterzem niezłomnym. Nie ugiął się, „wziął na swoje barki odpowiedzialność prymasa za Kościół w Polsce”, jak mówił później kard. Wyszyński.
KLIKNIJ TUTAJ: Internetowe Muzeum Arcybiskupa Antoniego Baraniaka
W areszcie śledczym bp Baraniak przebywał do 28 grudnia 1955 r., a następnie został przeniesiony do domu salezjanów w Marszałkach. W końcu marca 1956 r. biskupom udało się uzyskać od władz państwowych zgodę na leczenie schorowanego sufragana gnieźnieńskiego w Krynicy w domu sióstr elżbietanek. Biskup Baraniak 1 listopada 1956 r. po ostatecznym uwolnieniu ponownie objął stanowisko kierownika Sekretariatu Prymasa Polski. Pełnił tę funkcję do końca maja 1957 roku, to znaczy do dnia jego nominacji przez Piusa XII na arcybiskupa poznańskiego. Rządy w archidiecezji objął 2 lipca 1957 roku i sprawował je przez kolejne dwadzieścia lat. Był w tym okresie najbliższym współpracownikiem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, do czasu nominacji kardynalskiej abp Karola Wojtyły w 1967 r., drugą osoba w Episkopacie Polski. Zmarł 13 sierpnia 1977 r.
Internetowe Muzeum Arcybiskupa Antoniego Baraniaka Niezłomnego Żołnierza Kościoła, jest wieloetapowym projektem, mającym na celu zgromadzenie w formie cyfrowej i udostępnienie materiałów związanych z życiem i działalnością metropolity poznańskiego. Wpisuje się on w szereg inicjatyw promujących postać tego wybitnego hierarchy polskiego Kościoła, który w 2018 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – Orderem Orła Białego. Decyzją Sejmu RP abp Antoni Baraniak został też ogłoszony jednym z patronów roku 2024. Podobną uchwałę podjął w październiku 2023 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego.
Pierwszy etap projektu zakładał powołanie zespołu odpowiedzialnego za jego realizację, budowę strony muzeum internetowego oraz udostępnienie formie cyfrowej pierwszej partii fotografii ze zbiorów Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej oraz innych materiałów (publikacji, wykładów, filmów). Zadanie to zrealizowano ze środków: Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z siedzibą w Warszawie.
Dalsze etapy koncentrować się będą na udostępnianiu w formie cyfrowej kolejnych materiałów dotyczących abp Baraniaka, w tym dokumentacji archiwalnej, fotografii, cymeliów, materiałów audio i video.