Dzięki specjalnym urządzeniom i aplikacji mobilnej łódzkie urzędy i instytucje miejskie mają być bardziej przyjazne dla osób niewidomych i słabowidzących. Specjalnym system ułatwi im poruszanie się po 27 budynkach użyteczności publicznej.
Innowacyjny system "TOTUPOINT" pozwala na zlokalizowanie obiektów przez osoby, dla których tradycyjne metody, np. tablice informacyjne, są niedostępne.
Dzięki zamontowaniu 27 elektronicznych znaczników, tzw. totupointów w budynkach, którymi zarządza łódzki samorząd - w tym w Urzędzie Miasta Łodzi, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Zespole Orzekania o Niepełnosprawności, Wydziale Komunikacji, a także w szpitalach i urzędach skarbowych - osobom z problemami ze wzrokiem pomoże w poruszaniu się po budynku smartfon ze specjalną bezpłatną aplikacją.
Działa ona na podobnej zasadzie jak samochodowa mapa w telefonie - wskaże drogę i opisze przestrzeń obiektu, m.in. gdzie są drzwi, sekretariat czy punkt informacyjny, i jak do nich dotrzeć. Komunikaty można wielokrotnie ponawiać. Pomocnym elementem systemu jest także strona internetowa, na której można sprawdzić, które z miejsc mają już takie ułatwienia, i zapoznać się wcześniej z przestrzenią budynku.
Pomysłodawcą wykorzystania technologii dla potrzeb osób niewidomych i niedowidzących jest Jan Szuster, który sam ma kłopoty ze wzrokiem.
Przemieszczając się po mieście, do orientacji w przestrzeni używam słuchu. Pomocne jest wszystko, co wydaje jakiekolwiek dźwięki, m.in. przejścia dla pieszych, które są najbardziej powszechnym przykładem. Ale jest olbrzymia ilość obiektów, które w żaden sposób się nie "odzywają". Dlatego skonstruowałem znaczniki systemu "TOTUPOINT", które same się do mnie odzywają w momencie zbliżania się do nich
- tłumaczył autor innowacyjnego urządzenia.
Jego firma w ciągu 10 tygodniu zainstaluje elektroniczne znaczniki na łódzkich budynkach miejskich, opracuje opisy tych miejsc i umieści je na platformie. Najczęściej odwiedzane przez osoby niepełnosprawne miejsca wytypował rzecznik osób niepełnosprawnych. Za ich podłączenie do aplikacji magistrat zapłaci 30 tys. zł.