Policja w związku z rozpoczynającymi się feriami zaapelowała o to, aby wyjeżdżając na zimowy wypoczynek przygotować do wyjazdu nie tylko siebie i swoje auto, ale też zabezpieczyć domy i mieszkania przed włamywaczami. KGP zwraca również uwagę na to, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci.
Dwutygodniowe ferie zimowe zaplanowano w czterech turach: od 11 do 26 stycznia będą wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 18 stycznia do 2 lutego – z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 25 stycznia do 9 lutego – z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, a od 8 do 23 lutego – z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
W związku z rozpoczynającymi się feriami policja od piątku prowadzi wzmożone działania polegające m.in. na kontrolach autobusów wiozących dzieci na ferie, jak i pojazdów osobowych. Jak podkreślił w piątek na briefingu poświęconym rozpoczynającym się feriom rzecznik prasowy KGP insp. Marek Ciarka, w czasie ferii wzmożone działania będą prowadzili zarówno policjanci ruchu drogowego, jak i służby patrolowe i kryminalne.
Ciarka zwrócił uwagę na to, że ferie to czas, kiedy ludzie bardzo często pozostawiają mieszkania i domy bez opieki. Zaapelował, by przed wyjazdem zabezpieczyć mieszkania i domy przed włamaniem.
"Jeszcze raz to powtórzę, że warto żyć dobrze z sąsiadem, mieć kogoś zaufanego. Niech to będzie nasz bliski znajomy, sąsiad, krewny, który będzie pamiętał o tym, aby zabrać z wycieraczek zalegające ulotki, które mogą sugerować złodziejom, grupom przestępczym, że te mieszkania są puste"
- zaznaczył Ciarka.
Dodał również, że dobrze, by osoba ta odwiedzając takie mieszkanie przy okazji np. podlania kwiatów zapaliła światło i sprawdziła, czy wszystko jest w porządku.
Ciarka zaapelował również, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci, który w czasie ferii często pozostają same w domach.
"Pamiętajmy, aby zapewnić im bezpieczeństwo, aby porozmawiać z nimi o tym, jak powinni zachowywać się na drodze, jak powinni zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi, aby nie wpuszczały osób obcych do miejsca zamieszkania"
- powiedział.
Dodał, żeby również zapewnić bezpieczeństwo dzieci w internecie w taki sposób, by dzieci nie rozmawiały w sieci z osobami, które mogą mieć wobec nich złe zamiary.
"Mówię tutaj o różnego rodzaju pedofilach, oszustach, osobach które nie powinny rozmawiać z takimi dziećmi"
- podkreślił.
Dodał, że w ferie policja będzie prowadzić również działania na stokach narciarskich. Patrole narciarskie - w tym roku w nowym umundurowaniu - będą zwracali uwagę na bezpieczeństwo, a przede wszystkim - jak zaznaczył Ciarka - na tych użytkowników stoków, którzy jeżdżą za szybko, często w stanie nietrzeźwości, stwarzając zagrożenie dla innych.
Podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zaznaczył, że ferie zimowe oznaczają zawsze wzmożony ruch na drogach. Dodał, żeby przed wyjazdem na ferie sprawdzić stan techniczny autokarów.
"Ci, którzy wyjeżdżają w sposób zorganizowany takimi autokarami mają dostępne już w tej chwili na stronach internetowych najbliższych jednostek policji lub stronie policja pl. wykazy miejsc kontroli autokarów i telefony, pod które można zadzwonić i umówić taką kontrolę wcześniej"
- powiedział Kobryś.
Dodał, że policja będzie kontrolować autokary pod względem stanu technicznego, wyposażenia oraz niezbędnych dokumentów. Policja sprawdzi również trzeźwość kierowcy i jego stan psychofizyczny.
Podkreślił, że dobrze byłoby, gdyby opiekunowie jadący z dziećmi autokarami pamiętali o tym, że jeśli w autokarze są pasy bezpieczeństwa, to należy je zapinać.
"To bez wyjątku dotyczy każdego"
- zaznaczył.
Zaapelował również, by w wypadku jeśli kierowca w czasie jazdy będzie zachowywał się niezgodnie z przepisami - zwrócić mu uwagę.
Kobryś przypomniał również, że w tym roku kontrole drogowe będą wyglądały trochę inaczej niż poprzednio, bo od początku roku policja zapisuje również licznik przebiegu pojazdu.
"To jest niewielka zmiana, nie zajmuje to dużo czasu, ale proszę być na to przygotowanym"
- mówił.
Zaznaczył, że policjanci będą dopasowywać siły i środki do tych województw, w których akurat będzie odbywał się wypoczynek.
"Odpowiednio do tych miejsc będziemy stosować również liczbę policjantów i sprzętu, który będzie na drogach"
- powiedział.
Dodał, że w ubiegłym roku w czasie ferii na drogach zginęło 250 osób, a 174 osoby w wieku do lat 14 lat zostały ranne