Zaniedbaną dotąd dolinę w najstarszej dzielnicy Rudy Śląskiej – Rudzie – zrewitalizował tamtejszy samorząd. Teren, dzięki nowej infrastrukturze i nasadzeniom, dołączy do szeregu innych odnawianych tam lub tworzonych od podstaw zielonych przestrzeni.
Chodzi o dolinę tzw. Rowu Rudzkiego II między ulicami Bujoczka a Kościelną. Kosztem ponad miliona złotych w ostatnich miesiącach powstały tam nowa ścieżka pieszo-rowerowa oraz ścieżka edukacyjna z placem zabaw, zainstalowane zostały budki lęgowe dla ptaków i owadów, a także nasadzone nowe rośliny. Większość nakładów zrefundują środki unijne.
„Rewitalizacja przestrzeni miejskich obejmuje nie tylko budynki, czy infrastrukturę komunalną, ale także tereny zielone. Potrzebujemy zieleni i chcemy ją przywracać mieszkańcom” - zadeklarowała cytowana w środowej informacji miasta jego prezydent Grażyna Dziedzic.
„Oprócz zakończonej właśnie inwestycji rewitalizujemy hałdę w Wirku oraz budujemy Trakt Rudzki, który docelowo połączy obszary zielone w Wirku i Nowym Bytomiu. Mamy też plany na rewitalizację w następnych latach 180 ha kolejnych terenów zielonych, m.in. wzdłuż Bytomki” - przypomniała Dziedzic.
Projekt Traktu Rudzkiego zakłada m.in. rewitalizację siedmiu dużych obszarów zielonych, w tym kilku parków o łącznej powierzchni 35 ha. W jego ramach powstaną m.in. industrialny park rekreacji, inhalatorium czy ogród sensoryczny. Praktycznie gotowy jest już pierwszy odcinek Traktu - od hałdy przy ul. 1 Maja do ul. Czarnoleśnej.
Inwestycja ta uzupełnia się z trwającą rewitalizacją hałdy przy ul. 1 Maja. Jeszcze w tym roku mają tam powstać punkt widokowy, ścieżki spacerowe, plac zabaw i tor saneczkowy. Nasadzone zostaną rośliny, które uniemożliwią przedostawanie się metali ciężkich z hałdy poza glebę. Całość ma stać się atrakcyjna krajobrazowo i rekreacyjnie.
Miasto zwraca też uwagę na walory przyrodnicze Doliny Rowu Rudzkiego II. Jak zaznaczyła naczelniczka wydziału ochrony środowiska i górnictwa magistratu Ewa Wyciślik, występuje tam m.in. pięć gatunków roślin objętych ochroną częściową, w tym konwalia majowa i bluszcz pospolity, oraz dwa gatunki zagrożone w skali regionu górnośląskiego - rzeżucha gorzka i jeżogłówka pojedyncza.
„Ponadto znajdują się tutaj dwa pomniki przyrody – 150-letni grab oraz 200-letni dąb szypułkowy – wskazała Wyciślik.
Dolina ze względu na stosunkowo wąskie dno, dość dużą głębokość i zbiorniki wodne ma swoisty topoklimat – większą wilgotność powietrza i częstsze mgły, niż na sąsiednich terenach; mogą się też zdarzać inwersje temperatury. Po plebiscycie 1922 r. wzdłuż osi doliny przebiegała granica między Polską a Niemcami.
Ruda Śląska stara się wykorzystywać specyficzne dziedzictwo historyczne. W połowie br. jej władze ogłosiły wolę, aby część dzielnicy Ruda - o 700-letniej historii - objąć szczególną ochroną konserwatorską w postaci parku kulturowego. Według zamierzeń park o znacznej powierzchni przede wszystkim chroniłby cenną zabudowę.
Eksperci wskazują, że w Rudzie przetrwało wiele obiektów z różnych etapów rozwoju tej miejscowości. W efekcie dzielnica może opowiadać pewną uniwersalną historię, jak rozwijały się osady przemysłowe - od wsi, przez wieś robotniczą z okresu industrializacji, po osadę patronacką o wszelkich cechach miasta.
W Rudzie znajdują się m.in. osiedla patronackie, obiekty sakralne, zespół zamkowy z parkiem i terenem folwarcznym, obiekty małej architektury, budynki przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, nekropolie oraz budynki reprezentacyjnej. Są one pamiątkami po właścicielach Rudy – od rodziny von Stechow, po ród von Ballestrem – właścicieli majoratu rudzko-biskupicko pławniowickiego od 1758 r. do wybuchu II wojny światowej.
Inicjatywy parku kulturowego, jak również przywrócenia mieszkańcom doliny Rowu Rudzkiego II, wpisują się w działania rewitalizacyjne samorządu Rudy Śląskiej w najstarszej dzielnicy miasta.
W ostatnim czasie w Rudzie i jej okolicach nowy wygląd zyskało szereg zabytkowych obiektów. Odnowiono m.in. część dachów i elewacji kolonii robotniczej Kościelna-Staszica z początku XX w. Ozdobą dzielnicy jest położony naprzeciw kolonii budynek z tego samego okresu, zbudowany jako siedziba szkoły dokształcającej i gospodarstwa domowego, a potem wykorzystywanego jako ratusz gminy Ruda (obecnie mieści się tam m.in. Muzeum Miejskie).
W zabytkowym obiekcie Muzeum trwają prace obejmujące m.in. adaptację pomieszczeń po byłym komisariacie policji. W powiększonej placówce znajdzie się wystawa stała pt. „Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”.
Samorząd Rudy Śląskiej przygotowuje też przebudowę głównych ulic dzielnicy: Piastowskiej, prowadzącej z dzielnicy Ruda do granicy miasta z Bytomiem (plan na lata 2018-2019) oraz Wolności, wiodącej na południe. Na przyszły rok planuje też m.in. przebudowę ul. Wincentego Janasa - dawniej głównej alei handlowej Rudy.
W Rudzie, w rejonie ul. Bujoczka znajdują się ruiny zamku z XIV-XV w., przebudowanego później na rezydencję znaną jako pałac Ballestremów (w domu w pobliżu mieszkał inny znany śląski przedsiębiorca Karol Godula). W Rudzie Południowej mieści się też efektowna, odrestaurowana kolonia robotnicza Karol Emanuel. Inna kolonia o nazwie Szczęść Boże leży przy ulicy o tej nazwie wiodącej w kierunku zabrzańskiej dzielnicy Biskupice.