Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowego zaangażowania podmiotów z Grupy w projekty prowadzone przy wsparciu Europejskiej Agencji Obrony. Omówiono także inicjatywy, które w przyszłości będą strategiczne dla EDA i mogą stanowić dla PGZ i spółek Grupy źródło rozwoju oferty produktowej. Przedstawiciele EDA przedstawili informacje dot. uwarunkowań funkcjonowania narodowych przemysłów obronnych i ich strategii rozwoju.
Jednym z priorytetów prowadzonych rozmów jest dążenie do zwiększenia partycypacji przedstawicieli PGZ S.A. w pracach struktur europejskich, w tym EDA. Zaangażowanie to pozwoli m.in. na pozyskanie know-how w odniesieniu do współpracy przemysłowej na poziomie europejskim, jak również krajów członkowskich NATO oraz bieżące monitorowanie i udział w pracach na rzecz nowej inicjatywy współpracy obronnej w ramach UE, tj. uruchamianych wielonarodowych programów zbrojeniowych oraz badawczych dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO). Udział w inicjowaniu współpracy przemysłowej, czyli tworzenia wspólnych konsorcjów do aplikowania o fundusze w ramach EFO jest dla Grupy szansą na pozyskanie nowych kompetencji, technologii oraz środków na programy B+R.
Umacnianie relacji partnerskich pomiędzy przedstawicielami polskiego przemysłu obronnego z gremiami takimi jak Europejska Agencja Obrony ma na celu nie tylko promowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego na arenie międzynarodowej i pozyskiwanie nowych kontraktów. Unifikacja i standaryzacja przemysłów zbrojeniowych i uzbrojenia w ramach UE oraz NATO przekłada się bezpośrednio na wzrost interoperacyjności sił zbrojnych na Starym Kontynencie i wzrost bezpieczeństwa całej Europy.