Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Rok bez prac domowych. Z czym nie radzą sobie ósmoklasiści? CKE publikuje wyniki próbnych egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki badania diagnostycznego z grudnia 2024 na próbie 3 575 uczniów ze szkół podstawowych na terenie całego kraju. Celem badania CKE była pomoc w określeniu uczniom oraz ich nauczycielom, jakie wiadomości i umiejętności uczniowie już opanowali w stopniu zadowalającym, co jeszcze wymaga doskonalenia. Dla minister edukacji narodowej, Barbary Nowackiej, która nieco ponad rok temu ogłosiła zniesienie prac domowych w szkołach podstawowych, to prawdziwy sprawdzian skuteczności jej metod zarządzania oświatą.

Barbara Nowacka
Barbara Nowacka
Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Minister edukacji zapowiedziała niedawno w jednym z wywiadów, że rok po de facto zlikwidowaniu prac domowych w szkołach podstawowych potrzebna jest ewaluacja wyników tej inicjatywy.

Mija rok nieobowiązkowych prac domowych w szkołach podstawowych, więc dopiero jest ten moment, kiedy można zacząć realną ewaluację. Będziemy takie badania przeprowadzać. Mam nadzieję, że we wrześniu przyszłego roku szkolnego będziemy gotowi na komunikację

– stwierdziła Nowacka.

Likwidacja prac domowych przyniosła smutne wyniki

Pomysł likwidacji prac domowych był wielokrotnie krytykowany przez nauczycieli.

5 miesięcy funkcjonowania Rozporządzenia o pracach domowych wystarczyło, żeby zmienić niektóre klasy z systematycznie pracujących i robiących fajne postępy w takie, w których połowa osób nie zagląda w ogóle w domu do bieżących lekcji. Ogromna porażka Barbary Nowackiej

– zauważyła Judyta Rudnicka, nauczycielka angielskiego aktywna w portalu X oraz w mediach.

 

Czego nie umieją ósmoklasiści?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała obszerny raport dotyczący umiejętności ósmoklasistów w zakresie matematyki, języka polskiego i języka angielskiego. 

 

Średni wynik egzaminu z matematyki wyniósł 38 procent, z języka angielskiego - 70 procent, a z języka polskiego - 55 procent. 

Z kolei mediana dla egzaminu z matematyki wyniosła zaledwie 30 procent, z języka polskiego - 56 procent, a z języka angielskiego - 78 procent.

Trudnymi lub bardzo trudnymi zadaniami dla ósmoklasistów okazały się zadania sprawdzające "stopień opanowania umiejętności z zakresu kształcenia językowego, w tym treści z zakresu gramatyki języka polskiego (części mowy i części zdania)". Młodzież ma również problemy z wyjaśnianiem przedstawionego stanowiska lub opinii oraz z tworzeniem wypracowania w zakresie poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej. 

Jeśli chodzi o matematykę, to ogromnym wyzwaniem dla młodych u kresu edukacji podstawowej są "zadania wieloetapowe, których rozwiązanie wymaga łączenia wiedzy i umiejętności z różnych działów matematyki". Nadto nastolatki mają trudności z zadaniami "wymagającymi identyfikacji danych i poprawnej ich interpretacji oraz zapisywania zależności między danymi oraz przekształcania wyrażeń algebraicznych". Jak wykazało badanie, dowodzenie również nie jest mocną stroną uczniów klas ósmych, którzy wzięli udział w badaniu.

Test z języka angielskiego sprawił polskim ósmoklasistom najmniej kłopotów. Dość trudne okazały się być dla nich polecenia sprawdzające "umiejętność stosowania środków językowych oraz funkcji językowych (w zadaniu otwartym)", a także "umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej, przede wszystkim w odniesieniu do zakresu i poprawności środków językowych, ale dla części uczniów – również w odniesieniu do komunikatywnego przekazania wymaganych informacji".

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025

Uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej przystąpią do egzaminu sprawdzającego poziom ich wiedzy w połowie maja. Egzamin z języka polskiego odbędzie się we wtorek 13 maja 2025, z matematyki - dzień później, w środę 14 maja, zaś test z języka obcego nowożytnego zaplanowano na czwartek, 15 maja.  Wszystkie egzaminy na terenie całej Polski rozpoczną się o godz. 9:00.

 



Źródło: niezalezna.pl, Centralna Komisja Egzaminacyjna

#egzamin ósmoklasisty #CKE

Joanna Grabarczyk