10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rau: W wyniku negocjacji Polsce udało się zarówno zabezpieczyć suwerenność, jak i pozyskać środki

"Najpierw muszą pojawić się wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia o warunkowości, potem dopiero może nastąpić ratyfikacja przez parlament decyzji o zwiększeniu zasobów własnych" - powiedział prof. Zbigniew Rau w programie "Polityczny Poker". W rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem minister spraw zagranicznych przyznał, że konkluzje szczytu stanowią polityczny imperatyw dla KE, która zobowiązała się do stosowania zasady jednoznaczność ws. mechanizmu.

Zbigniew Rau
Zbigniew Rau
By MSZ - https://web.archive.org/web/20200926105746/https://www.gov.pl/web/dyplomacja/zbigniew-rau, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94456948

Unijni liderzy porozumieli się w czwartek w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. W konkluzjach szczytu dotyczących budżetu UE zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu Konkluzje zawierają m.in. zapis, który mówi, że celem rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości jest ochrona budżetu UE, w tym Next Generation EU (funduszu odbudowy), należytego zarządzania finansami oraz ochroną interesów finansowych Unii.

Minister Rau ocenił w "Politycznym Pokerze", że w wyniku negocjacji Polsce udało się zarówno "zabezpieczyć suwerenność", jak i pozyskać środki. Zdaniem szefa MSZ polska strategia negocjacyjna zakładała posłużenie się wetem w sytuacji ostatecznej w interesie "nie tylko prawnej, ale ekonomicznej pewności jutra".

Zdaniem szefa MSZ konkluzje szczytu stanowią polityczny imperatyw dla KE, która zobowiązała się do stosowania zasady jednoznaczność ws. mechanizmu. Rau był także przez Tomasza Sakiewicza pytany o to, kiedy polski parlament może podjąć decyzję w sprawie ratyfikacji zasobów własnych. Aby ruszył fundusz odbudowy parlamenty narodowe 27 państw członkowskich muszą ratyfikować decyzję o nowych zasobach własnych.

Szef MSZ odparł, że ratyfikacja może nastąpić po tym, jak KE wywiąże się ze swoich zobowiązań i przedstawi wytyczne do działania mechanizmu.

To musi nastąpić po ustaleniu tych wytycznych. Na razie KE stwierdziła, że będzie nad nimi pracować. Sekwencja zdarzeń jest zasadnicza - najpierw wytyczne, potem tak zwana ratyfikacja

- powiedział Rau.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

#Zbigniew Rau #Tomasz Sakiewicz #Polityczny Poker

tm