Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Ratownictwo medyczne stanie się służbą państwową? "Za tym muszą iść pieniądze"

Rząd przeznaczył 80 mln zł na wsparcie modernizacji taboru ratownictwa medycznego. Dzięki temu do wielu miejscowości w całej Polsce, w tym także mniejszych, trafi w tym roku 200 nowych ambulansów – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"To jest kontynuacja programu dla ratownictwa medycznego” – powiedział Szumowski podpisując dzisiaj w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku jedną z czterech umów na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów, które będą obsługiwać część północnego Mazowsza. Nowe karetki trafią, oprócz Płocka, także do Gostynina, Sierpca i Staroźreb.

Reklama

Minister zdrowia podkreślił, że ratownictwo medyczne ma być służbą państwową, jak służby mundurowe, np. straż pożarna.

- Za tym nie tylko powinna iść legislacja, rozwiązania, które służą rozwojowi ratownictwa, ale za tym muszą iść także rozwiązania finansowe, pieniądze

 – oświadczył Szumowski. Przypomniał, że w zeszłym roku wsparciem finansowym objęto Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR), które – jak wskazał – „są elementem systemu ratownictwa medycznego”.

- W tym roku 200 karetek w całej Polsce. To jest 80 mln zł, które rząd przeznaczył na modernizację taboru. Te karetki trafiają równomiernie w całej Polsce, we wszystkich województwach, do małych, do większych miejscowości, do powiatów, które nie zawsze było stać na tę modernizację

 – powiedział Szumowski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że nowe karetki, których zakup objęty jest dofinansowaniem, „muszą być to bardzo nowoczesne samochody, świetnie wyposażone, żeby pacjenci mogli bezpiecznie dojechać do SOR-ów, a ratownicy, żeby mogli funkcjonować w komforcie”.

Reklama