Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Rasizm wobec czarnoskórych? Według UE największa tolerancja jest w Polsce, najgorzej - w Niemczech i Austrii!

Najnowsze badania opublikowane przez Agencję Praw Podstawowych UE (FRA) pokazują alarmujący wzrost dyskryminacji osób czarnoskórych w Europie. Według raportu, aż 76% respondentów w Niemczech i 72% w Austrii doświadczyło dyskryminacji w ciągu ostatnich pięciu lat na podstawie koloru skóry, pochodzenia lub religii. W Polsce odsetek ten wyniósł zaledwie... 20%.

Polska najmniej rasistowska w UE!
Polska najmniej rasistowska w UE!
Niezalezna.pl

Badanie, które objęło 13 krajów członkowskich UE, wykazało, że średnio 45% respondentów zgłosiło doświadczenie dyskryminacji. Najniższe wskaźniki dyskryminacji zostały odnotowane w Polsce (20%), Szwecji (25%) i Portugalii (26%).

Natomiast kraje, które wykazały najwyższe wskaźniki dyskryminacji, to Niemcy (76%) i Austria (72%).

Najwyższe poziomy dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu w obu okresach odnotowano w Austrii (67% w ciągu 12 miesięcy przed badaniem i 76% w ciągu 5 lat przed badaniem) i Niemczech (65% i 77%). Kolejne najwyższe poziomy odnotowano w Finlandii (57% i 66%) i Danii (47% i 61%). Respondenci w Portugalii, Polsce i Szwecji (13) doświadczyli najniższego poziomu dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu w obu okresach

- czytamy w raporcie.

W innym miejscu autorzy piszą o dyskryminacji w dziedzinie edukacji:

Ogólnie rzecz biorąc, około jeden na pięciu respondentów (18%), którzy mieli kontakt z placówkami edukacyjnymi, czuł się dyskryminowany na tle rasowym w takich miejscach w ciągu 5 lat przed badaniem. Około jeden na ośmiu respondentów (13%) czuł się tak samo w roku poprzedzającym badanie. W przypadku nowszych doświadczeń (12 miesięcy przed badaniem) największe odsetki odnotowano w Niemczech (37%) i Austrii (32%), a najniższe w Polsce i Portugalii (2% w obu).

Zdrowie?

Najwyższy 12-miesięczny wskaźnik dyskryminacji rasowej w dostępie do opieki zdrowotnej występuje wśród respondentów w Austrii (28%) i Niemczech (27%), a następnie wśród respondentów w Finlandii (18%). Najniższe wskaźniki odnotowano we Francji, Polsce i Portugalii (5% w każdym).

Zatrzymania przez policję, uważane za motywowane rasowo?

Najwyższe wskaźniki odnotowano w Niemczech (69%), Hiszpanii (66%) i Szwecji (58%), a najniższe w Luksemburgu (22%), Polsce (32%) i Finlandii (34%). [...] Respondenci w Belgii zwykle mniej pozytywnie oceniają zachowanie policji podczas ostatniego zatrzymania, przy czym prawie jedna trzecia (31%) twierdzi, że policja traktowała ich bardzo lub dość lekceważąco podczas ostatniego zatrzymania. Dla porównania, ponad trzy czwarte respondentów z Polski (81%) i Portugalii (76%) twierdzi, że policja traktowała ich bardzo lub raczej z szacunkiem.

Raport Agencji Praw Podstawowych UE pokazuje, że problem dyskryminacji na tle rasowym w Europie nasilił się w porównaniu do poprzednich badań przeprowadzonych w 2016 roku. Wówczas średni odsetek respondentów doświadczających dyskryminacji wynosił 39%.

Reakcję na te alarmujące dane wyraził dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE Michael O'Flaherty, określając ten trend jako "szokujący". O'Flaherty zaapelował do państw członkowskich UE, aby zabezpieczyły prawa osób pochodzenia afrykańskiego przed rasizmem i dyskryminacją. Stwierdził, że kraje te powinny zagwarantować "osobom pochodzenia afrykańskiego możliwość korzystania ze swoich praw - bez rasizmu i dyskryminacji".

Dane do badania zostały zebrane od 16 124 respondentów, którzy pochodzili z Afryki Północnej, Afryki Subsaharyjskiej, Syrii i Turcji. Całość raportu - TUTAJ

 



Źródło: niezalezna.pl

wg