- Nie będzie żadnej sformalizowanej koalicji w Radzie Miasta Kielce – poinformował dziś wybrany 4 listopada nowym prezydentem Kielc, Bogdan Wenta. Przyszły włodarz zaproponował, by przedstawiciele ugrupowań, które poparły go przed II turą wyborów, utworzyły w radzie klub prezydencki.
21 października w wyborach do 25-osobowej kieleckiej Rady Miasta (RM), najwięcej głosów zdobyło PiS - 11 mandatów. Drugi był komitet Wenty "Projekt Świętokrzyskie" - siedem mandatów, trzecia Koalicja Obywatelska – sześć mandatów, jednego reprezentanta w radzie ma SLD.
Od 4 listopada, kiedy w II turze wyborów Wenta został wybrany prezydentem, pokonując urzędującego od 16 lat Wojciecha Lubawskiego, popieranego przez Zjednoczoną Prawicę (komitet "Porozumienie Samorządowe"), trwały spekulacje na temat koalicji, jaka może powstać w radzie miasta.
Jeżeli chodzi o Radę Miasta nie będzie żadnej sformalizowanej kolacji. Jako prezydent-elekt mam propozycję do wszystkich ugrupowań, które są w radzie i poparły moją osobę w II turze wyborów, do utworzenia klubu prezydenckiego. Myślę, że to rozwiązuje wiele spraw, wiele dyskusji (…)
– powiedział podczas konferencji prasowej w Kielcach Wenta.
Przed II turą wyborów Wentę poparli kontrkandydaci z I tury wyborów na prezydenta: szef świętokrzyskiej PO Artur Gierada (Koalicja Obywatelska), szef SLD w Kielcach Marcin Chłodnicki (SLD-Lewica Razem) i Krzysztof Adamczyk, który w wyborach wystartował jako kandydat niezależny z poparciem PSL.
Sesja nowej RM w Kielcach, podczas której zaplanowano złożenie ślubowania przez radnych nowej kadencji i prezydenta, oraz wybór prezydium gremium, odbędzie się 22 listopada.
- Mamy jeszcze klika dni i jesteśmy otwarci, technicznie wszyscy jesteśmy związani tym hasłem głównym, które nas wszystkich łączyło: miasto Kielce i jego mieszkańcy – dodał Wenta, podkreślając że propozycja powołania w RM wspólnego klubu, jest oparta na pewnych "prognozach" i nie jest "rzucony hasłem".
Wenta przypomniał swoje wcześniejsze deklaracje m.in. z wieczoru wyborczego, kiedy mówił, że do swojego programu prezydenckiego włączy elementy programów kontrkandydatów, także punkty które do tej pory realizował ustępujący prezydent Kielc lub nowe pomysły, które miał on w swoim programie.
To pokazuje, że jesteśmy otwarci do współpracy, bo wspólnym celem jest miasto Kielce i jego mieszkańcy
– podkreślił Wenta.
Pytany o to, kto obejmie stanowiska wiceprezydentów, odpowiedział, że rozmowy nadal trwają. - Mamy jeszcze prawie tydzień (…) Rozmowy odbyły się ze wszystkimi ugrupowaniami, gdzie każde z nich przedstawiło swoje stanowisko, i to także bierzemy pod uwagę, jeśli chodzi o konstrukcję rady czy poszczególnych komisji (…) Każde z ugrupowań w Radzie Miasta przestawiło swoje stanowiska – zapewnił Wenta.
Wśród kandydatów na wiceprezydenta jest wskazywana wiceprzewodnicząca PO w Kielcach, radna dwóch kadencji (wybrana na kolejną) – Agata Wojda, którą na tę funkcję rekomendowała lokalna Platforma. W czwartek powiatowe władze PO w Kielcach zobowiązały radnych ugrupowania do rozmów ws. zawarcia w radzie miasta koalicji z "Projektem Świętokrzyskie" Wenty i SLD Lewicą Razem.
Wenta, który od 2014 r. był europosłem wybranym z list PO, poinformował, że jego mandat w Parlamencie Europejskim został już wygaszony.
Wenta w drugiej turze wyborów prezydenta Kielc 4 listopada otrzymał 61,25 proc. głosów. Lubawskiego poparło 38,75 proc. uczestniczących w głosowaniu.