O możliwościach współpracy z polskim przemysłem obronnym rozmawiał wczoraj wiceprezes zarządu PGZ S.A. z przedstawicielami największego w Pakistanie kompleksu przemysłowego. Jest to pierwsza z trzech tego typu wizyt w Polskiej Grupie Zbrojeniowej planowanych jeszcze w tym roku.
Głównym tematem rozmów członka zarządu Macieja Lew-Mirskiego z prezesem Pakistan Ordnance Factory (POF) generałem broni Umarem Farooq Durranim był potencjał zakupu oraz transferu technologii związanej z produkcją broni strzeleckiej i amunicji. Siły zbrojne Pakistanu od kilku lat przygotowują się do przetargu na następcę produkowanych na licencji niemieckich karabinków G-3 oraz chińskich karabinów typu 56, wzorowanych na sowieckich konstrukcjach AK oraz AKM.
Delegacja z Pakistanu, która przebywa w Polsce w dniach 15-19 listopada odwiedzi także Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu, Zakłady Mechaniczne Tarnów, MESKO w Skarżysku-Kamiennej oraz złoży wizytę na poligonie, gdzie będzie miała okazję zapoznać się ze sprzętem produkowanym przez spółki z Grupy PGZ i użytkowany przez Siły Zbrojne RP.
Pakistańczycy posiadają ogromne zapotrzebowanie na broń strzelecką, co jest powiązane z niestabilną sytuacją w ich regionie. Wyścig zbrojeń w regionie Azji Południowej oraz zagrożenia wewnętrzne wymuszają podnoszenie możliwości w zakresie przemysłu obronnego w tym również w zakresie produkcji nowoczesnej broni strzeleckiej oraz amunicji. PGZ widzi we współpracy z Islamabadem ogromny potencjał i to nie tylko na polu broni strzeleckiej, ale również innych obszarach pakistańskiego programu modernizacyjnego SZ. Budżet obronny Pakistanu na rok 2017-2018 wynosi blisko 9 miliardów dolarów zatem zdecydowanie jest o co walczyć
– powiedział po spotkaniu członek zarządu PGZ S.A. Maciej Lew-Mirski.
W Siłach Zbrojnych Pakistanu służy blisko 650 tys. żołnierzy służby zasadniczej. Podzielone są one na Wojska Lądowe, Siły Powietrzne oraz Marynarkę Wojenną. Każdy z powyższych rodzajów wojsk posiada własne dowództwo, oddzielne jednostki bojowe oraz sporą dozę samodzielności. Jest to armia w pełni zawodowa, posiadająca liczne rezerwy i ściśle współpracująca z organizacjami paramilitarnymi. Pakistan jest jedną z potęg atomowych, posiadając arsenał liczący według różnych szacunków ok. 120-140 głowic nuklearnych
Ocenia się, że Pakistan potrzebuje między 500 a 800 tysięcy nowych karabinków automatycznych, które powinny zastąpić dotychczas używaną broń. Islamabad niezwykle ostrożnie podchodzi do wyboru nowego uzbrojenia, biorąc pod uwagę plusy i minusy różnych typów amunicji, potencjalnych teatrów działań oraz wysokich, szacowanych na około 2 mld dolarów, kosztów przezbrojenia tak dużej ilości żołnierzy.
***
Założona w 1951 przez rząd Pakistanu we współpracy z British Royal Ordnance Factory Pakistan Ordnance Factories (POF) jest jednym z głównych producentów uzbrojenia oraz korporacją wojskową w Pakistanie z siedzibą w Wah Cantt, Punjab. Jest największym kompleksem przemysłowym pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa do spraw Produkcji Obronnej, produkującym broń konwencjonalną oraz amunicję. Aktualnie, POF posiada 14 fabryk, trzy spółki córki, zakłady produkujące wlewki, wytłoczki i sekcje mosiężne, miedziane i aluminiowe do zastosowań niewojskowych oraz nowoczesne zakłady odzieżowe wyposażone w urządzenia do cięcia tkanin i kładzenia nowoczesnych szwów. Fabryka ta produkuje mundury wojskowe oraz może odpowiadać na zapotrzebowanie sektora cywilnego.
Komunikat PGZ