Wdrożenie przedstawionych podczas sobotniej konwencji PiS nowych propozycji programowych tej partii to zastrzyk społecznej energii i impuls rozwojowy dla województwa śląskiego. Tak twierdzą regionalni przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, którzy podsumowali konwencję na dzisiejszego briefingu prasowego.
W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji programowych ugrupowania. Lider partii Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury (1100 zł) dla każdego emeryta. Dwa kolejne punkty to przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.
Podczas briefingu prasowego w Katowicach jeden z liderów regionalnego PiS, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przekonywał, że wdrożenie nowych propozycji programowych ma szczególne znaczenie dla województwa śląskiego. Wśród problemów którego - jak zauważył - jest odpływ młodych ludzi, szukających szans realizacji swoich zamierzeń życiowych i zawodowych w innych częściach kraju lub za granicą.
W opinii wiceministra, takie rozwiązania jak świadczenie 500 plus już na pierwsze dziecko czy możliwość nieopodatkowanej działalności dla osób poniżej 26 lat to realna oferta dla młodych ludzi, którzy chcieliby tu pozostać, zaś obniżenie kosztów pracy będzie konkretnym wsparciem służącym utrzymaniu i tworzeniu miejsc pracy zarówno w przemysłach tradycyjnych, jak i innowacyjnych. "Trzynastkę" dla emerytów Tobiszowski ocenił jako element budowy "państwa solidarnego", które umożliwia dzielenie się efektami wzrostu gospodarczego także ze słabszymi grupami społecznymi.
Tobiszowski podkreślił, że wszystkie nowe propozycje programowe PiS zostały wyliczone pod względem finansowym i nie ma przeszkód do ich realizacji.
"To bardzo mocno podkreślamy - że są to elementy wyliczone, które mają zabezpieczenie w budżecie i to nie tylko w tym budżecie, nie tylko w tej kadencji"
- powiedział polityk.
Jego zdaniem, programy społeczne, jak 500 plus, pobudzając konsumpcję, mają także pozytywny wpływ na gospodarkę.
"Konsumpcja zawsze powoduje, że zaczyna się pobudzać gospodarczo pewne gałęzie gospodarki - i to się też w Polsce wydarzyło. Zauważyliśmy, że z uruchomienia środków 500 plus wiele skorzystał budżet państwa, stąd te założenia i kalkulacje są realistyczne i pewne"
- ocenił wiceszef resortu energii.
Poseł PiS Jerzy Polaczek ocenił, że zerowa stawka podatku dla osób do 26 lat z pewnością wpłynie pozytywnie także na rozwój infrastruktury dla przedsiębiorczości oraz pomoże młodym ludziom rozwijać innowacyjne pomysły na biznes. Polaczek podkreślił wagę odbudowy oferty transportowej, m.in. w zakresie połączeń międzywojewódzkich oraz z i do miast, które przed laty utraciły status stolic województw, jak - w woj. śląskim - Bielsko-Biała i Częstochowa. Wskazał też na konieczność zbudowania systemu zintegrowanego transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Propozycje PiS pozytywnie ocenia samorząd woj. śląskiego.
"Oceniamy te propozycje jednoznacznie pozytywnie. To dla nas bardzo ważna rzecz - otrzymujemy kolejne kompetencje do tego, aby inicjować rozwój gospodarczy woj. śląskiego, zarówno w sferze socjalnej - poprzez 500 plus na pierwsze dziecko czy ofertę dla seniorów - ale również w sferze infrastrukturalnej"
- powiedział wicemarszałek Wojciech Kałuża. Jego zdaniem, odbudowa zredukowanych połączeń transportowych będzie uzupełnieniem oferty licznych centrów przesiadkowych, realizowanych w woj. śląskim m.in. ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.